Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy zawsze wzywać Policję?

Kolizja, stłuczka, wypadek. W jaki sposób zachować się, w momencie uczestnictwa w tego typu wydarzeniu? Czy zawsze należy wzywać policję? Jak poprawnie należy oznakować miejsce kolizji lub wypadku? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Jeżeli dochodzi do kolizji, w której nikt nie odniósł żadnych obrażeń ciała, uczestnicy nie muszą wzywać policji. Taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

Gdy uczestnicy kolizji uznają, że mogą sprawę załatwić „od ręki”, gdyż przyczyny zdarzenia nie budzą wątpliwości, sprawca jest zobowiązany napisać oświadczenie poszkodowanemu (warto odpowiedni blankiet wozić w samochodzie), a następnie zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu.

Nie zawsze jednak okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać policjantów. Mundurowi posiadają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do rozstrzygania tego typu sporów.

Jeżeli doszło do wypadku drogowego, w którym poszkodowani są uczestnicy ruchu, nie wolno usuwać pojazdów z jezdni, biorących udział w zdarzeniu. Natomiast, w sytuacji możliwości usunięcia pojazdu, a nie wykonania tego obowiązku, możemy się narazić na mandat karny za wykroczenie z art. 90 kodeksu wykroczeń, w związku z art. 44 ust. 1 pkt. 3 prawa o ruchu Drogowym. Należy tu pamiętać, że pozostawienie pojazdów na drodze może stanowić poważne zagrożenie dla innych kierowców i spowodować zaistnienie innych zdarzeń drogowych. W przypadku, kiedy uszkodzenia pojazdów po kolizji uniemożliwiają nam ich usunięcie, zabezpieczamy je poprzez włączenie świateł awaryjnych oraz wystawienie trójkąta ostrzegawczego.

W przypadku, gdy do zdarzenia doszło na autostradzie, naszym obowiązkiem jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 m od pojazdów. Na innych drogach poza obszarem zabudowanym w odległości od 30-50 m od pojazdów. Na obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy należy umieścić za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 m.

W sytuacji gdy jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego, w którym są osoby zabite bądź ranne, pozostawiamy pojazdy w pierwotnym miejscu wraz z elementami, które stanowią pozostałość po zaistniałym zdarzeniu drogowym i zabezpieczamy zgodnie z powyższymi wskazówkami. Udzielamy pomocy ofiarom zdarzenia i czekamy na przyjazd służb ratunkowych.   

red.

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: MP

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: