MŚ: Do brązowego medalu zabrakło trzech punktów

Piotr Żyła (na zdj.) zajął czwarte miejsce w piątkowym konkursie indywidualnym na dużej skoczni (HS137) podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie. Wiślanin uplasował się najwyżej spośród podopiecznych Michala Doleżala, a do podium zabrakło mu zaledwie trzech punktów. Mistrzem świata został Stefan Kraft z Austrii.

- Cały czas sypie śnieg, przez co na zeskoku jest bardzo niebezpiecznie (przyp. red. – w serii próbnej upadł Peter Prevc, a w konkursie podobny los spotkał Ryoyu Kobayashiego oraz Markusa Eisenbichlera). Trzeba strasznie uważać. Jeśli chodzi o naszych skoczków to Piotr Żyła i Dawid Kubacki ciągle liczą się w walce o dobry wynik i medale – przyznał Adam Małysz zaraz po zakończeniu pierwszej serii konkursowej. Dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim miał sporo racji co do biało-czerwonych, gdyż Żyła był 5. na półmetku zmagań, a Kubacki plasował się tuż za pierwszą „6”.

Żyła ponownie okazał się najlepszy spośród reprezentantów Polski. W drugiej serii poprawił się o blisko siedem metrów – 137 m (przyp. red. - najdłuższy skok w rundzie finałowej). Ta próba pozwoliła mu przesunąć się o jedną lokatę wyżej i konkurs zakończył na 4. pozycji, z trzema punktami straty do Karla Geigera, który stanął na najniższym stopniu podium. Srebrny medal wywalczył Robert Johansson, a mistrzem świata na skoczni dużej został Stefan Kraft, powtarzając sukces sprzed czterech lat, kiedy sięgnął po złoty medal w Lahti.

Zawodnicy powalczą o medale jeszcze w sobotę (tj. 6.03), a rywalizować będą w drużynach. Początek konkursu o godz. 17:00, a transmisja w TVP 1, TVP Sport oraz w Eurosporcie. Michal Doleżal przyznał w rozmowie dla Eurosportu, że w jutrzejszych zmaganich wystąpią skoczkowie, którzy rywalizowali dzisiaj na Schattenbergschanze.

Mistrzostwa Świata, Oberstdorf, skocznia duża (HS137), konkurs indywidualny, 5.03.2021:
1. Stefan Kraft (AUT) 132,5 m / 134 m / 276.5 pkt.