Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego (37): niewidomi beneficjenci i instruktorzy przy komputerach

W całej Polsce, co roku centra pomocy rodzinie prowadzą oprócz bieżącej pomocy projekty skierowane dla osób niepełnosprawnych czy bezrobotnych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie w tym roku ogłosiło projekt ''Aktywny powiat cieszyński - program aktywizacji społeczno-zawodowej w obszarze pomocy społecznej'', Do którego zgłosiła się również grupa osób niepełnosprawnych w tym niewidomi z powiatu cieszyńskiego.

Projekt, który będzie trwał do końca grudnia 2017 roku skierowany jest dla: osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą w tym rodziny zastępcze lub placówki opiekuńczo-wychowawcze (18-25 lat). Projekt jest realizowany w partnerstwie z Gminami: Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, Zebrzydowice.

- W ramach projektu organizowane będą: szkolenia podnoszące kwalifikacje i kompetencje, szkolenia miękkie z zakresu doradztwa zawodowego i psychologii, indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem, staże i indywidualne porady specjalistyczne – powiedział Grzegorz Stańczyk z cieszyńskiego PCPR-u pracujący w projekcie. Grupa czterech niewidomych, która znalazła się w tym projekcie wybrała szkolenie komputerowe dla osób z dysfunkcją wzroku ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności komputerowych). Szkolenie prowadzone było przez firmę Instytut Edukacji i Rozwoju ALFA PRIM Krzysztof Wostal z siedzibą w Katowicach przy Placu Grunwaldzkim. Instruktorami byli: Daria Bizoń – osoba ociemniała oraz słabo widzący Jarosław Ferdynus.

Z uwagi, że sam uczestniczę w tym projekcie udało mi się zadać kilka pytań Darii Bizoń.


Co to znaczy ECDL i jak do tego podchodzić?


- Od kilku lat na rynku szkoleń komputerowych pojawiły się kursy zakończone Europejskim Certyfikatem Umiejętności komputerowych (ECDL), które są przeprowadzane na różnych poziomach i o różnej tematyce. Wielu niewidomych podjęło już taką możliwość zdania takiego certyfikatu, co wzmocnić może ich możliwości na rynku pracy. Taki właśnie kurs przeprowadziliśmy jako firma Alfa Prim w maju i czerwcu br. Z grupą niewidomych w Cieszynie – mówi instruktorka Daria Bizoń z Alfa Prim.

Jakie są warunki na rynku pracy dla niewidomych:

- Osoba niewidoma obecnie może podjąć pracę na stanowiskach biurowych, gdzie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim oprócz grafiki komputerowej. Dzięki szkoleniom z obsługi komputera na różnych poziomach potencjalny niewidomy pracownik może wykonywać takie prace jak: telemarketer, operator wprowadzania i analizowania danych, asystent w sekretariacie firmy, itd. Oczywiście, można tutaj nadmienić o zawodach bardziej lukratywnych, tj. adwokat, radca prawny, informatyk, trener szkoleń różnego rodzaju, itd. – dodaje dalej Daria Bizoń.

Z czego takie osoby, jak np. ja mogą skorzystać w życiu codziennym?

- Potencjalny niewidomy pracownik oprócz biegłej znajomości obsługi komputera, powinien również zaznajomić się z nowoczesnymi technologiami wspomagającymi zarówno pracę, np. zarobkową, jak i życie codzienne. Do takich urządzeń mogą należeć: Pen Friend – urządzenie do etykietowania np. dokumentów. Polega to na tym, że naklejamy etykietkę, np. na segregatorze z dokumentami a następnie nagrywamy głosem na urządzenie, co znajduje się w danym segregatorze; Udźwiękowiony telefon komórkowy, np. I-Phone. Urządzenie to oprócz funkcji typowych dla telefonu komórkowego może mieć wiele aplikacji dodatkowych wspomagających funkcjonowanie osób z dysfunkcją wzroku, np. aplikacja do odczytu etykiet, np.. kodów kreskowych, aplikacja rozróżniająca kolory, aplikacja do opisu zrobionych zdjęć, itd.; PlexTalk. Produkt ten służy przede wszystkim do odważania plików w formacie Daisy. Jednakże ma też inne możliwości, np. dyktafon z niemal radiową precyzją nagrywania, jak również umożliwia odczyt plików tekstowych, co może umożliwić osobie niewidomej odczyt bieżących dokumentów, np. prawniczych – odpowiada Daria Bizoń.


Tak więc niewidomy również może bez większych problemów wykonywać wiele rzeczy na komputerze czy innym narzędziu biurowym czasem nawet szybciej niż osoba pełnosprawna.


Andrzej Koenig

 

Inne odcinki z serii Oczami niewidomego

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: