Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oxfordzki wykład w cieszyńskiej Książnicy

Książnica Cieszyńska 29 kwietnia gościła wykładowcę z Oxfordu, dr Gerarda Kilroya (St Catharine's College, University of Oxford) i dr Clarindy Calmy (Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera). Swój wykład Anglik rozpoczął zachwytami nad pięknem nadolziańskiego grodu.

Tematem, który przyjechał tu omówić, było życie, działalność i męczeńska śmierć Edmunda Campiona. Okazuje się bowiem, że i w Cieszynie odnajdziemy ślady i pamiątki po żyjącym w XVI wieku angielskim jezuicie. Mianowicie w bibliotecznych zbiorach Szersznika znajdujących się obecnie w Książnicy Cieszyńskiej odnaleziono rękopis zawierający kazania Edmunda Campiona spisany przez jego ucznia. - Będąc na zjeździe w Rzymie przeczytałam, że książka taka znajduje się w Cieszynie i od razu powiedziałam o tym doktorowi i postanowiliśmy tu przyjechać ją zbadać – mówiła dr Clarinda Calma, Filipinka, która również zajmuje się badaniami nad św. Edmundem Campionem, a podczas wykładu w Książnicy dodatkowo pełniła rolę tłumacza z angielskiego na polski.

Naukowcy podczas wykładu postanowili skupić się nie na ostatnim roku działalności i męczeńskiej śmierci katolickiego duchownego, gdyż tematyka ta jest szeroko opracowana i opisana, a na jego życiu od samego dzieciństwa. Zwrócili uwagę na fakt, że w czasach, gdy żył, słowo pisane nie miało takiej wagi, jak słowo mówione, gdyż to właśnie słowo mówione docierało do najliczniejszej części społeczeństwa. A że Edmund Campioni urodził się i wychował w takim zaułku Londynu, gdzie znajdowała się mównica i odbywały się liczne dysputy filozoficzne i religijne, w kulturze słowa mówionego wzrastał od najmłodszych lat.  - Edmund Campioni żył w bardzo trudnych czasach intensywnych konfliktów religijnych. Skupił się na nauce, na działalności duszpasterskiej – mówił dr Gerard Kilroy. – Jestem przekonany, że najszczęśliwsze lata jego życia to te, które spędził w Europie Środkowej – dodał dr Gerard Kilroy wyjaśniając, że późniejszy jezuita wpierw udał się pieszo na pielgrzymkę do Rzymu, gdzie wstąpił do zakonu Jezuitów i został skierowany do prowincji wiedeńskiej, z której trafił do Pragi, a stamtąd do Brna. Warto wiedzieć, że już Skarga tłumaczył na polskie wywody w obronie doktryny katolickiej autorstwa Edmunda Campioni.

 Dla tych, którzy zainteresowali się dziełem, dla którego do Cieszyna na badania naukowe zjechali naukowcy nie tylko z Krakowa, ale i z Oxfordu, mamy informację, że manuskrypt ten został zakonserwowany i zdigitalizowany, a jego elektroniczna kopia dostępna jest za pośrednictwem internetowego profilu Książnicy Cieszyńskiej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

(indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: