Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

święto drzewa w Ustroniu

Już po raz ósmy Komisja Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK „Beskid Sląski” w Cieszynie wspólnie z Nadleśnictwem Ustroń zorganizowała rajd z okazji święta drzewa. Udział wzięły trzy ustrońskie szkoły: SP 2 z Centrum, SP 3 z Polany i SP 6 z Nierodzimia. W sumie około pół setki uczniów wraz z opiekunami we wtorkowe słoneczne przedpołudnie 18 września miast w szkolnych murach zdobywało wiedzę przyrodniczo-krajoznawczą w terenie.

 - Spotkaliśmy się o dziewiątej pod legendarnym dębem Sobieskim, gdzie wygłosiłem krótką prelekcję – relacjonuje przewodniczący KOP PTTK Jan Machała, który prowadził rajd wspólnie z Piotrem Cieślarem, leśniczym Leśnictwa Czantoria. Uczniowie dowiedzieli się więc, że olbrzymi pomnikowy dąb rosnący w centrum miasta, przy ul. Daszyńskiego według legendy zasadzili mieszkańcy Ustronia na pamiątkę przejścia oddziałów króla polskiego Jana Sobieskiego pod Wiedeń. Stąd też wiek drzewa podaje się na ponad 300 lat (oddziały wojska króla Jana Sobieskiego idące na walkę z Turkami pod Wiedeń przemaszerowały przez Ustroń w maju 1683 r.). Porasta go bluszcz, który jest jedynym w Polsce pnączem o zimozielonych liściach.

Po prelekcji Machały pod dębem grupa ruszyła pod Małą Czantorię na miejsce biwakowe Nadleśnictwa Ustroń. Tam pół setki uczestników rajdu posiliła się zafundowanymi przez Urząd Miasta kiełbaskami. A że główną ideą rajdu jest poznawanie walorów przyrodniczych okolicy poprzez wycieczki w terenie oraz udział w konkursach przyrodniczo-krajoznawczych, takowy zorganizowano. Zwycięzcy, a są to: 1. Maja Neckarz (SP nr 6), 2. Piotr Szarzec (SP nr 2), 3. Annia Bolik (SP nr 3) odebrali ufundowane przez Nadleśnictwo Ustroń nagrody. Wszyscy świetnie się bawili, uczniowie spędzili czas w ruchu na świeżym powietrzu, a przy okazji zdobyli sporo wiedzy na temat przyrody i krajoznawstwa, która z pewnością przyda się im w szkole na lekcjach biologii i geografii.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-21 05:08:03
krzysztof.mm: festiwal h i p o k r y z j i _ i _ o b ł u d y leśnej mafii - "święto drzewa" wykonaniu Lasów Państwowych to coś tak, jakby rzeźnicy świętowali zarzynane przez nich wieprze - i niech mi nikt nie próbuje argumentować, że nie tylko rąbią ale i sadzą - LP szczególnie pod rządami PiS-u, prowadzą r a b u n k o w ą gospodarkę w _ n a s z y c h lasach, pod topór idzie wszystko co można szybko spieniężyć, bo już pisowskim bolszewikom zaczyna brakować kasy na łapówki dla elektoratu
2018-09-21 10:09:05
bronek91: krzysztof.mm: A ile Ty się dołożyłeś do tego Dobra Narodu. Ile drzewek zasadziłeś, ile terenu zalesiłeś, ile prac pielęgnacyjnych np. w uprawach wykonałeś? Jakie o lasach może mieć pojęcie człowiek, który kompleks monokulturowy myli z plantacją i traktuje przez takowy pryzmat? krzysztof.mm, gdybyś wiedział, w Lasach Państwowych prowadzi się gospodarkę zrównoważonego rozwoju i to od dawna. Jakoś poziom lesistości wzrasta a prowadzenie rabunkowej eksploatacji to wyklucza. Rabunkowa eksploatacja jest charakterystyczna dla kompleksów prywatnych i bardziej nastawionych na zysk niż ochronę przyrody. A co do rzeźników i zarzynania to przypomnij sobie, kiedy w Polsce niehumanitarne uśmiercania zwierząt metodą halal dozwolono i potraktowano jako wyraz swobody wyznawania religii???
2018-09-21 15:16:57
GekON: Widać tą twoją "gospodarkę zrównoważonego rozwoju" zwłaszcza pod Baranią. Drewniane kikuty stoją tam już od wielu lat , no ale to trzeba wstać od komputera i trochę pochodzić. Kiedyś spytałem pewnego leśniczego co zamierzają z tym zrobić to odpowiedział mi, że "naturalnie uschło i naturalnie się odrodzi". Tak, mam las prywatny i możesz przyjechać i zobaczyć jak powinien wyglądać zadbany las.
2018-09-21 22:27:43
bronek91: GekON: Gospodarka leśna jest dopasowana do konkretnego obszaru. Jeżeli dany kompleks obejmują ograniczenia, pewnych czynności się nie przeprowadza. Skoro zapraszasz, to podaj kontakt.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: