Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zielone Świątki czyli Zesłanie Ducha Świętego

Zielone Świątki czyli Dzień Zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą, jest jednym z ważniejszych świąt chrześcijańskich. Tego dnia zaczęto publicznie głosić Ewangelię, wtedy też de facto powstał Kościół i bez zbytniej przesady można powiedzieć, że i cała nasza cywilizacja europejska.

Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Jezusa na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. I jak to relacjonują Dzieje Apostolskie „Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. ”(Dz 2, 2-4). Obdarzeni Jego mocą Apostołowie rozpoczęli publicznie głosić Prawdę o Zmartwychwstaniu.

Duch Święty obdarza wiernych — jak głosi nauka Kościoła — siedmioma Darami: Darem Mądrości, Rozumu, Rady, Męstwa, Umiejętności, Pobożności i Bojaźni Bożej. W formie zrytualizowanej otrzymują je chrześcijanie podczas bierzmowania – w Kościele rzymsko-katolickim lub konfirmacji – w Kościele ewangelickim. Zarówno bierzmowanie jak i konfirmacja uważane są za akt dojrzałości chrześcijańskiej. Silny nacisk na charyzmaty Ducha Świętego położony jest we wspólnotach pentakostalnych, np. u zielonoświątkowców.

Jak każde święto chrześcijańskie tak i Dzień Zesłania Ducha Świętego ma swe odzwierciedlenie w obyczajowości Ludowej. „Dawniej już w wigilię Zesłania Ducha Świętego, głównie po wsiach, ale także w miasteczkach i miastach wszystkie domy, zwłaszcza wejścia do nich i ganki majono, czyli zdobiono zielonymi drzewkami liściastymi i gałązkami przede wszystkim brzozy, ale nieraz również jesionu, jaworu, klonu i lipy oraz liśćmi tataraku. Dom i jego obejście gruntownie sprzątano, a po południu wystrzegano się cięższych prac fizycznych w polu”, podaje Jan Szymik w wydanej przez Sekcję Ludoznawczą PZKO książce „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim”.

Tego dnia gospodarze wraz z rodzinami obchodzili granice swoich pól, spotykali się z sąsiadami i rozprawiali o oczekiwanym urodzaju. Powszechne było też mniemanie, że od Zielonych Świątek można już było zażywać kąpieli w rzekach czy stawach, co dosadnie oddaje ludowe porzekadło „Na Święty Duch do wody buch!”.

(ÿ)

źródło:
dodał: BT

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-05-24 15:35:40
Karmelek: A mie starka uczyli, że na Boże Ciało do wody śmiało...
2015-05-24 19:24:20
cd minerwa: Poganskie Zielone Swiatki - zwane sobotkami (poludniowa Polska ) czy palinocki (Podlasie).<br />Przyslowie mowi - \&quot; na Zielone Swiatki robimy porzadki \&quot;.<br />Aby oczyscic ziemie z demonow palono ognie, bielono domy, sprzatano oraz przyozdabiano galazkami. Wieczorem organizowano biesiady i zabawy przy ogniskach.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: