Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Eliksir nieśmiertelności, demon i piosenka francuska? Spektakle na weekend w Teatrze Cieszyńskim

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza w kwietniu na trzy spektakle: Sprawa Makropulos, Księżycowy demon i W Paryżu żyje się jak na prowincji. Na dwa ostatnie mamy dla Was bilety!

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, o godz. 17.30,  na scenie czeskocieszyńskiego teatru zobaczyć będzie można spektakl Karla Čapka pt.: Sprawa Makropulos, który miał swoją prapremierę na Scenie Polskiej 9 marca br. (Pisaliśmy: Nie powinno się żyć tak długo).

Chociaż  Karel Čapek umieścił sensacyjną akcję swej sztuki w latach 20. XX wieku, to jednak Sprawa Makropulos jest jak najbardziej współczesnym kazusem sądowym znajdującym rozwiązanie w przeszłości, w zamierzchłych czasach cesarza-alchemika Rudolfa II. Główna bohaterka Emilia Marty pragnie za wszelką cenę zachować urodę, młodość i talent. A Karel Čapek, jeden z najważniejszych czeskich pisarzy XX wieku, stawia ponadczasowe pytania o nieśmiertelność.

Na kolejny weekend Teatr Cieszyński proponuje dwa spektakle. W sobotę, 27 kwietnia, o godz. 17.30 warto wybrać się na Księżycowego demona Richarda Kalinoskiego (Pisaliśmy: Księżycowy demon w Polsce)

Akcja dramatu toczy się w Milwaukee w latach 1921 – 1927. Aram i Seta są Ormianami, którzy cudem przeżyli zagładę własnego, wykształconego i pokojowo nastawionego narodu, jakiej dokonali Turcy w 1915 roku. Tematem dramatu jest poczucie osamotnienia i utraty korzeni, stosunek do własnego narodu, potrzeba odczuwania więzi z przeszłością, tradycją, trudność odnalezienia się w innym, obcym świecie. Bohaterowie, uciekając z Armenii przed tureckim terrorem, uratowali życie, lecz jego sensu szukają na próżno. Dopiero wskrzeszając elementarne wartości, nawiązując kruche międzyludzkie relacje, ponownie odnajdują ciągłość własnego losu.  Dramat o poszukiwaniu własnych korzeni, o demonach przeszłości, ale przede wszystkim o nadziei i miłości.

W niedzielę (28 kwietnia) wyjątkowa uczta czeka miłośników piosenki francuskiej – na scenie Teatru Cieszyńskiego zabrzmią utwory Brela, Brassensa, Piaf i Aznavoura, czyli tzw. „piosenki z tekstem“ w spektaklu W Paryżu żyje się jak na prowincji (pisaliśmy: Będzie jak w Paryżu). Przedstawienie zaczyna się o 17.30.

Piosenka francuska to miniteatr zamknięty w kilku minutach, dlatego tak często te „piosenki z tekstem” i melodyjną warstwą muzyczną lubią wykonywać aktorzy. To właśnie w paryskich teatrzykach i kabaretach rozwinął się wielki nurt piosenki, która „byle czego nie opowiada”, a nazwiska jej wykonawców przeszły do historii. Edith Piaf, Jacques Brel, Georges Brassens, Charles Aznavour, i wielu innych. Wszystkie drogi miłośników piosenki francuskiej prowadzą do Paryża i my też zaprosimy państwa w sentymentalną podróż.


Ceny biletów:
„Sprawa Makropulos” i „Księżycowy demon”: 100,- Kc (16,- zł), zniżka dla młodzieży 60,- Kc (10,- zł).

„W Paryżu żyje się jak na prowincji” 120,- Kc (20,- zł), zniżka dla młodzieży 80,- Kc (13,- zł).

Bilety na wszystkie spektakle można zamawiać w biurze organizacji widowni Teatru Cieszyńskiego (tel. + 420 558 746 022, mail: scenapolska@tdivadlo.cz).


Uwaga konkurs!

Weź udział w konkursie i wygraj jedno podwójne z zaproszenie na spektakl: "Księżycowy demon" (27.04.13) lub „W Paryżu żyje się jak na prowincji” (28.04.2013). Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego chcesz wybrać się właśnie na ten spektakl? Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy biletami do teatru. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres konkurs@ox.pl koniecznie z tytułem "Weekend w Teatrze" do czwartku, 25 kwietnia włącznie. Wyniki konkursu ogłosimy 26 kwietnia. W treści wiadomości prosimy podać także swój login na portalu, imię, nazwisko i numer telefonu. Zgłoszenie może dotyczyć tylko jednego spektaklu, w mailu proszę wskazać nazwę!

 

Konkurs zakończony!

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Postanowiliśmy nagrodzić biletami:

- na spektakl "Księżycowy demon" 27.04.2013, godz. 17.30 - Agnethę

- na spektakl „W Paryżu żyje się jak na prowincji” 28.04.2013, godz. 17.30 - masterpascalera

Gratulujemy! Bilety można odebrać przed spektaklem w kasie (proszę zabrać ze sobą jakiś dowód tożsamości).


(artykuł sponsorowany)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: