Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ewangelicy w Wiśle - książka

Jeszcze nie zdążyliśmy nacieszyć się świetną książką Marcina Żerańskiego „Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju”, a już Pracownia na Pastwiskach (wydawnictwo Żerańskiego) przygotowało kolejną perełkę. Tym razem możemy udać się w podróż śladami ewangelików w Wiśle.

Czytaj wywiad o książce "Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju"

„Ewangelicy w Wiśle” składają się z następujących części: „O mieście i luteranach”, „Parafie luterańskie”, „Informacje praktyczne”, „Literatura” i „Skorowidz”. Książka ukazała się pod honorowym patronatem Adama Małysza, a na okładce poleca ją sam Jerzy Pilch.

Autor „Bezpowrotnie utraconej leworęczności” pisze ciekawe rzeczy, dlatego pozwolimy sobie je zacytować w całości: „W Wiśle jak Pan Bóg przykazał: minus czternaście stopni mrozu plus czternaście centymetrów śniegu. Można powiedzieć: zatrważająca luterska równowaga. W dzisiejszych czasach mało co poza meteorologią Panu Bogu zostało. Ileż ja się nasłuchałem tutejszych opowieści o ulewach, cudownie zatrzymanych tuż przed początkiem nabożeństwa na wolnym powietrzu, albo o gradobiciu, które czekało, aż ostatni wierny wejdzie do kościoła, albo o śnieżycach, które wszystko z wyjątkiem naszych ścieżek zasypały. Dziesiątki przypowieści, osobne ewangelie, bezlik apokryfów. Protestanckich ma się rozumieć, one Panu specjalnie miłe. Braci katolików On też wysłuchuje, ale mniej uważnie. Nawet jak na najwyższym szczeblu modły o deszcz czy choćby o orzeźwiającą mżawkę wznoszą”.

Mamy dla Was dwa egzemplarze tej książki ufundowane przez Pracownię na Pastwiskach. Jak je zdobyć? Wystarczy, że w komentarzach pod tą wiadomością przekonacie nas, że Wy też kochacie Wisłę. Najciekawsze dwa wpisy nagrodzimy książkami. Na Wasze opinie czekamy do 28 października, do godziny 12:00. Powodzenia!

(łg)

Marcin Żerański, „Ewangelicy w Wiśle – przewodnik turystyczny”, Pracownia na Pastwiskach, Cieszyn 2010, cena 15 zł.

źródło: Ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: