Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Fotografujemy rotundę

Mamy nie lada gratkę dla wszystkich wielbicieli Śląska Cieszyńskiego i naszej historii. Starostwo Powiatowe w Cieszynie specjalnie dla czytelników OX.pl ufundowało dwa egzemplarze książki „Śląsk Cieszyński w średniowieczu (do 1528 roku)”.

Wspomniana książka (twarda okłada, prawie 600 stron) ukazała się jako druga część w ramach finansowanego przez powiat 6-tomowych „Dziejów Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych”. Autorami cyklu są historycy związani z cieszyńskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego, pracujący pod redakcyjnym kierownictwem prof. dr hab. Idziego Panica.

Profesor Idzi Panic we wstępie tej pasjonującej intelektualnej podróży pisze: „Zgodnie z zapowiedzią sformułowaną we wstępie do wielotomowej monografii dziejów Śląska Cieszyńskiego, jej kolejny – drugi już tom, dotyczy przeszłości tego regionu w średniowieczu. Epoka ta, w odniesieniu do tego terytorium obejmuje ponad 500 lat. Tak się bowiem składa, że średniowieczne dzieje Śląska Cieszyńskiego rozpoczynają się niemal w tym samym czasie, co powstawanie monarchii wczesnopiastowskiej. W tym właśnie czasie zostały podjęte znaczące przedsięwzięcia budowlane na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, czego najbardziej dzisiaj widocznym świadectwem jest rotunda pod wezwaniem św. Mikołaja. Kres tej epoki przypadł na Śląsku Cieszyńskim na schyłek panowania księcia Kazimierza II, który z grona żyjących odszedł w 1528 roku”.

Mamy dla Was dwa egzemplarze tej książki. Jak je zdobyć? Zachęcamy do zabawy. Na adres lukasz.grzesiczak@ox.pl prześlijcie nam swoje zdjęcie na tle wspomnianej rotundy lub sfotografujcie się z …. 20 złotowym banknotem (koniecznie wyeksponujcie rotundę). Wszystkie pomysły mile widziane. Subiektywne jury nagrodzi dwa najciekawsze zdjęcia (czy komplety zdjęć). Czekamy do 4 lutego (piątek) do godziny 12:00.

 

Łukasz Grzesiczak

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: