Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Księżycowy demon'' po raz pierwszy w Polsce na deskach Teatru Cieszyńskiego

To nie będzie miła historia o miłości, lecz głęboka opowieść o utracie korzeni i osamotnieniu. On - przeniósł się z Armenii do USA, uciekając przed tureckim terrorem, ona - jako 15-latka została wybrana na jego żonę spośród wychowanek ormiańskiego sierocińca. ''Księżycowy Demon'' to dramat autorstwa Richarda Kalinoskiego, Amerykanina polskiego pochodzenia. W Czeskim Cieszynie już 2 marca br. odbędzie się polska prapremiera sztuki. U nas możecie wygrać podwójne zaproszenie na spektakl.

Terror i zagłada, tęsknota i poczucie wyobcowania, święta wojna i przymusowa emigracja – tych wszystkich problemów dotyka Richard Kalinoski w dramacie „Księżycowy demon”. Sztuka opowiada o losach Ormian, którzy uciekli z Armenii przed tureckim terrorem.
Aram i Seta cudem przeżyli Ludobójstwo Ormian w 1915 roku. Aram opuścił ojczyznę i wyjechał do USA, gdzie otworzył zakład fotograficzny. Na ścianie swojego domu powiesił rodzinne zdjęcie, z którego wyciął głowy zamordowanych krewnych. Teraz jego celem jest zapełnienie pustych miejsc wizerunkiem nowej rodziny. Na początek Aram sprowadza do siebie 15-letnią Setę, dziewczynę z ormiańskiego sierocińca.

Akcja dramatu toczy się w latach dwudziestych XX wieku. Bohaterowie żyją w Milwaukee. Aram i Seta próbują ułożyć sobie życie i zapomnieć o ojczyźnie. Jednak trudno jest im patrzeć w przyszłość, gdyż w Armenii zginęli ich najbliżsi. Zginęła też ich tożsamość, a nowy świat jest całkowicie obcy i nieznany.

Sztuka „Beast on the Moon” została przetłumaczona na 12 języków i przeniesiona na deski teatrów w 17 krajach na całym świecie. Teraz przyszła pora na Polskę. Wielokrotnie nagradzany dramat  zdobył m.in. 5 nagród Moliera (nagroda za najwybitniejsze dokonania teatralne). Polska prapremiera "Księżycowego demona" odbędzie się w sobotę 2 marca 2013 roku o godz. 17.30 w Teatrze w Czeskim Cieszynie. Bilety należy zamawiać w biurze organizacji widowni do 27 lutego.

Więcej o sztuce znajdziesz tutaj.

Uwaga konkurs!
Weź udział w konkursie i wygraj jedno z dwóch podwójnych zaproszeń na prapremierę "Księżycowego demona", która odbędzie się w sobotę 2 marca br. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Co robisz, by zapomnieć o czymś nieprzyjemnym?
Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy biletami do teatru i opublikujemy na portalu. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres konkurs@ox.pl koniecznie z tytułem "Księżycowy demon" do czwartku, 28 lutego włącznie. Wyniki konkursu ogłosimy 1 marca. W treści wiadomości prosimy podać także swój login na portalu, imię, nazwisko i numer telefonu.

 

Konkurs zakończony!

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Najbardziej spodobały nam się te od użytkowników s.madejski oraz mamlas i to oni wygrywają dzisiaj podwójne zaproszenia na "Księżycowego demona". Gratulujemy i przypominamy, że spektatkl odbędzie się już w najbliższą sobotę, 2 marca br. w Czeskim Cieszynie przy ul. Ostrawskiej 67 o godz. 17:30. Zwycięzców prosimy o zabranie dokumentu tożsamości.

A oto nagrodzone odpowiedzi:

s.madejski
Aby zapomnieć o czymś nieprzyjemnym co nas spotkało w przeszłości należy przykładowo zrobić zdjęcie zegara, potem zaparzyć sobie herbatę. Następnie usiąść przy kominku i spojrzeć na zrobione przed chwilą zdjęcie zegara/zegarka. Jeśli zegar, któremu zrobiliśmy zdjęcie jest sprawny w tym momencie wskazuje inną godzinę niż ten na zdjęciu. Zdjęcie to tylko obraz na kliszy, marne odbicie czegoś co było i nie wróci, podobnie jest jak przypominamy sobie wydarzenie z przeszłości, ono tak naprawdę nie istnieje. Stanowi zlepek informacji, emocji, obrazów i dźwięków, które są obecnie tylko i wyłącznie w naszej głowie. Stąd wniosek że to co naprawdę istnieje to jest tu i teraz. Czyli realny zegar, a nie ten który widnieje na zdjęciu. Okazuje się w ten sposób, że przeszłość nie istnieje jest tylko wspomnieniem w naszej głowie, dlaczego więc tracić czas na zajmowanie się czymś co nie istnieje w rzeczywistości - tu i teraz. Tylko to co jest tu i teraz może zadecydować o tym co będzie, natomiast w żaden sposób nie zmieni przeszłości. Z tą myślą i z filiżanką herbaty zostawiam każdego strapionego.

mamlas
Biorę kijki do nordica, na wędrówkę szybko znikam.
Relaks w wannie po powrocie, myśli już mam w głowie krocie,
jak tu wygrać zaproszenia aby doznać wyciszenia
i zapomnieć o kłopotach.
Bo rozrywkę jak widzicie, Wy zapewnić potraficie!

(red.)

Zobacz zdjęcia z próby spektaklu "Księżycowy demon":

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: