Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nasze kobiety w książce

Aktualnie dużo mówi się o roli kobiet we współczesnym świecie. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na fakt, że historia Ślaska Cieszyńskiego może poszczycić się wieloma nieprzeciętnymi kobietami, które zostawiły tu swój znaczący ślad. Ich życiorysy opisuje Władysława Magiera w drugiej części książki pt. Szlak Kobiet Ślaska Cieszyńskiego.

Druga część książki pt. Szlak Kobiet Śląska opowiada o kobietach, które swoje wybitne role odgrywały na różnych etapach historii tego regionu. Autorka, historyk Władysława Magiera, zagląda do odległej przeszłości, opisując np. losy księżnej Elżbiety Lukrecji. Przypomina także obecność Marii Sojkowej, trzeciej członkini Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, która pochodziła z Zaolzia. Przedstawiona jest także opowieść rodowitej Niemki, która osiadła na Śląsku Cieszyńskim by z czasem tworzyć wiersze w języku polskim. Książka ma pokazać wielokulturowość naszej ziemi, na która miały także wpływ zamieszkałe tu kobiety.

Pisaliśmy także:

UWAGA KONKURS!!!

Mamy dla Was jeden egzemplarz książki pt. „Szlak Kobiet Ślaska Cieszyńskiego cz.2”. Aby ją otrzymać, trzeba napisać, kto i dlaczego jest dla Ciebie najważniejszą kobietą z historii Śląska Cieszyńskiego? Odpowiedzi, wraz z imieniem i nazwiskiem, nadsyłajcie na adres konkurs@ox.pl. Spośród Waszych propozycji wybierzemy najciekawszą dla nas. Konkurs potrwa do niedzieli, 30 październikA. Wyniki ogłosimy następnego dnia.

 

Uwaga! Termin konkursu przedłużony! Na zgłoszenia czekamy do 15 listopada.

 

Mateusz Bielesz

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-10-25 13:29:40
cd minerwa: Wszytko ladne, piekne o kartach historii kobiet ale o kolejnych \"czarnych\" manifestacjach kobiet na Slasku Cieszynskim - informacji na ox.pl ani slychu ani widu ani dychu. Za to co tygodniowe (nie mylic z miesiecznicami) informacje o mszach w okolicznych kosciolach. Wydawalo mi sie, ze wierni znaja je na pamiec. Proponuje co tydzien informacje o godzinach otwarcia sklepow, urzedow, fryzjerow, lekarzy itp., zeby bylo male urozmaicenie. No chyba, ze KK placi za reklame - to przepraszam, skoro pieniadze ida na szczytny cel.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: