Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nocą w Banku

To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów! Bank Spółdzielczy w Cieszynie zaprasza na Cieszyńską Noc Muzeów, a dla uczestników, którzy dodatkowo wezmą udział w naszym konkursie przygotował wyjątkowe nagrody - 5 monet pamiątkowych, które ukazały się w ramach kolekcji Grossus Tessinesis z okazji 140 lat prowadzenia działalności.

Noc muzeów organizowana jest w ponad 120 miastach Europy, od 5 lat także w Cieszynie. Ten rok będzie wyjątkowy – oprócz instytucji kulturalnych swe drzwi dla zwiedzających otworzy także Bank Spółdzielczy w Cieszynie obchodzący swój jubileusz. 

- Z okazji 140 lat prowadzenia działalności po raz pierwszy i zapewne jedyny będziemy mieli przygotowaną ekspozycję na naszej sali konferencyjnej – mówi Alina Rakowska, Prezes Banku Spółdzielczego w Cieszynie.

Warto pamiętać, że Bank Spółdzielczy w Cieszynie to pierwsza polska instytucja finansowa na Śląsku Cieszyńskim, a zarazem jedna z najstarszych instytucji bankowych w Polsce. Jego historia jest bardzo ciekawa, bo wpisuje się w losy Księstwa Cieszyńskiego.
Istniejący od 1873 Bank przetrwał czas wojen, kryzysów, realnego socjalizmu, monarchii austriackiej, jak i okres budowania państwa polskiego po 1918 roku. Dlatego też archiwalne materiały Banku prezentują kawał historii.

W piątkową noc w Cieszynie przy ul. Kochanowskiego zobaczymy między innymi dokumenty mające ponad 100 lat. Jednym z nich będzie pierwszy Statut Towarzystwa Zaliczkowego w Cieszynie pochodzący z roku 1873. Na wystawę trafią także stare obligacje, akcje, książeczki oszczędnościowe, kolekcjonerskie monety oraz dawne maszyny liczące i piszące.

Z pewnością wielu z nas z zaciekawieniem zajrzy do rejestrów członków, z których dowiedzieć się można, czy ktoś z naszej rodziny należał do cieszyńskiej spółdzielni bankowej, do której także dzisiaj wstąpić może każdy (o tym, jak to zrobić, dowiedzieć się można, odwiedzając blog Banku: http://www.partnerwfinansach.bs.cieszyn.pl/?page=3).

Wystawę z okazji 140-lecia działalności Banku Spółdzielczego w Cieszynie zobaczyć można w sali konferencyjnej na II piętrze budynku przy ul. Kochanowskiego 4. Czynna jest w godzinach: 19.00-22.00.

Uwaga konkurs!
Dla najbardziej czujnych uczestników Cieszyńskiej Nocy Muzeów Bank Spółdzielczy w Cieszynie przygotował wyjątkowe nagrody: 5 monet, z wizerunkami Hilarego Filasiewicza i Adama Sikory, wydanych z okazji jubileuszu instytucji. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Ilu członków liczyło sobie Towarzystwo Zaliczkowe w Cieszynie w 1873 roku? Dowiedzieć się tego można z dokumentów wystawionych podczas Cieszyńskiej Nocy Muzeów w Banku Spółdzielczym w Cieszynie.

Nagrody trafią do 5 osób, które jako pierwsze prześlą prawidłową odpowiedź na adres: konkurs@ox.pl. W zgłoszeniu prosimy podać także swoje imię i nazwisko oraz obowiązkowo login na portalu OX.PL. W tytule wiadomości należy wpisać: Cieszyńska Noc Muzeów. Prosimy o przesyłanie odpowiedzi z adresu e-mail, na który zarejestrowane jest konto na Portalu.

Rozwiązanie konkursu nastąpi w poniedziałek, 27 maja.

Konkurs zakończony!
Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Niestety, nie wszystkie z nich były prawidłowe. Poprawna odpowiedź na pytanie: Ilu członków liczyło sobie Towarzystwo Zaliczkowe w Cieszynie w 1873 roku? to: 122 członków.

Pamiątkowe monety wygrywają osoby, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi, a są to użytkownicy: Dezerter, projekty-graficzne, anuleczka, patinka1313.  Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do Banku Spółdzielczego w Cieszynie po odbiór nagrody. Monety odebrać można w godz. 7.00-15.00 w sekretariacie.  

źródło: ox.pl
dodał: AGA

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: