Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poznaj Czechy, wygraj książkę

''Czuli barbarzyńcy 2013 o kulturze czeskiej w XX wieku'' to cykl spotkań realizowany przez Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej, jedna z najciekawszych imprez dotycząca kultury naszych południowych sąsiadów, które realizowane były w naszym województwie. O spotkaniach na łamach portalu OX.pl pisaliśmy wiele razy. Teraz dla naszych Czytelników mamy dwa egzemplarze książki, która jest zapisem tego cyklu.

„Mariusz Surosz powiedział w swojej książce Pepiki, że czeskość ma różne smaki, a jeden nie wyklucza drugiego. Wychodząc z tego przekonania chcemy rozmawiać z Polakami i Czechami i kulturze czeskiej i o naszych wzajemnych relacjach. Są to zagadnienia szczególnie ciekawe w regionie pogranicza, gdzie kontakty mają bardzo intensywny charakter” - pisze we wstępie do książki „Czuli barbarzyńcy 2013 o kulturze czeskiej w XX wieku” Dorota Siwor.

W książce tych smaków Czech poznajemy bez liku. Po kulturze czeskiej prowadzą nas czeski pisarz (Petr Šabach), polscy znawcy naszych południowych sąsiadów (Aleksander Kaczorowski, Mariusz Surosz i Mariusz Szczygieł) i czescy filmowcy (Petr Zelenka i David Vondráček). Okazuje się, że film i historia to ważny klucz do zrozumienia czeskich dziejów, stąd kilka dyskusji o czeskiej kinomatografii, wśród nich o „Koli” Jana Svěráka.

Nazwiska bohaterów i współautorów tej książki pewnie są jej najlepszą rekomendacją. Dla naszych Czytelników mamy jej dwa egzemplarze. Jak je zdobyć? W komentarzach pod tym artykułem napiszcie co Was ciekawi w Czechach, jakie są Wasze osobiste refleksje na temat Czechów. A może Was coś w Czechach denerwuje, może zachwyca? Na Wasze komentarze czekamy do 17 października do godz. 17. Nasze nieprzekupne subiektywne jury wybierze dwa najciekawsze komentarze, a ich Autorów nagrodzi opisywaną książką. Ale ciekawią nas wszystkie Wasze opinie. Może pójdziemy ich drogą i posłużą nam do napisania tekstu jak mieszkańcy naszego regionu widzą Czechów?

Łukasz Grzesiczak

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: