Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Rajska jabłonka'' na 65-lecie Sceny Polskiej

Będzie rajsko, nostalgicznie i wyjątkowo. Na Scenie Polskiej ''Rajska jabłonka'' Andrzeja Niedoby i spektakl muzyczny ''POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT czyli polskie piosenki międzywojenne''. Mamy dla Was bilety!

"Rajska jabłonka" obejmuje czas od I wojny światowej do lat 80. XX wieku, obszar od Śląska Cieszyńskiego poprzez emigrację za chlebem do Ameryki i powrót do kraju. Losy ludzi stela w pigułce opowiadane przez Starego Francka „Ujca” (Karol Suszka) i Młodego Francka (Tomasz Kłaptocz).

O czym jest „Rajska jabłonka”? To mikrokosmos Śląska Cieszyńskiego, naszej historii, dziejów naszych pradziadków, dziadków, rodziców i wreszcie nas samych. To historia, która pokazuje czasy ciężkie pod względem historycznym (I i II wojna światowa, partyzanci, kolaboranci, emigracja, tęsknota za Ojczyzną, także tą Małą), ale i osobistym. To opowieść, która składa się na bogaty kalejdoskop zdarzeń, ludzi i ich losów.

To spektakl, który stanowi swoiste podsumowanie 65-lecia działalności Sceny Polskiej, gdzie niczym pod rajską jabłonką ze sztuki Niedoby można, choć symbolicznie, „pomówić ze starzikym, z tatóm, mamulkóm, ze wszystkimi, co już downo łodeszli, ale przeca fórt tu sóm.”

W tym wyjątkowym spektaklu występuje cały zespół Sceny Polskiej oraz kapela Lipka.

Autor „Rajskiej jabłonki” Andrzej Niedoba pochodzi z Nawsia nad Olzą. Jego ociec, Adam, żołnierz kampanii 1939 roku, więzień obozu w Dachau, po wojnie przeniósł się do Wisły i został kierownikiem Szkoły Podstawowej w Głębcach, a także prowadził Zespół Regionalny „Wisła”. Andrzej skończył w Wiśle liceum ogólnokształcące, potem polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i związał swoją karierę z radiem i telewizją. Debiutował jako autor słuchowisk radiowych, a na profesjonalnej scenie zaistniał po raz pierwszy sztuką „Skoczek” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Potem nastąpiły kolejne premiery teatralne w Katowicach, Zabrzu, Toruniu, oraz w Teatrze Telewizji. W jego sztukach wzięli udział wybitni aktorzy, tacy jak Mieczysław Czechowicz, Krystyna Janda, Marian Dziędziel czy Bożena Dykiel. „Rajska jabłonka” przyniosła mu pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie dramaturgicznym, opublikował ją też prestiżowy miesięcznik teatralny Dialog.

„Rajska jabłonka” miała swoją uroczystą premierę podczas obchodów jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej, 24 września br.

„Rajska jabłonka” Andrzej Niedoba
reż. Bogdan Kokotek
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego
Czeski Cieszyn, ul. Ostrawska 67
1 październik 2016 r. o godz. 17.30

Bilety w cenie 150,- Kc można zamawiać w biurze organizacji widowni: scenapolska@tdivadlo.cz , www.tdivadlo.cz , tel.: + 420 558 731 141.
 Zapraszamy również na drugi z nostalgicznych spektakli Sceny Polskiej – muzyczny powrót do klimatycznego międzywojnia, kiedy królowały gwiazdy kina i piosenki, takie jak Eugeniusz Bodo, Loda Halama, Hanka Ordonówna i piosenki: "Ta ostatnia niedziela", "Miłość ci wszystko wybaczy", "Umówiłem się z nią na dziewiątą".

POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT czyli polskie piosenki międzywojenne
Reż.: Bogdan Kokotek
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego
Czeski Cieszyn, ul. Ostrawska 67
9 październik 2016 r. o godz. 17.30

Bilety w cenie 150,- Kc można zamawiać w biurze organizacji widowni: scenapolska@tdivadlo.cz , www.tdivadlo.cz , tel.: + 420 558 731 141.

Profil Czeskocieszyńskiego teatru na Facebooku

 

Uwaga Konkurs!
Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na spektakl „Rajska jabłonka” i dwa podwójne zaproszenia na „Powrócimy jak za dawnych lat…”. Aby zdobyć bilety, należy napisać, który spektakl chcecie zobaczyć i dlaczego. Wygrają cztery osoby, które najciekawiej uzasadnia swój wybór. Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem proszę przesyłać na adres konkurs@ox.pl do 28 września włącznie.
 

Konkurs zakończony!

Bilety otrzymują:

 
Na “Rajską jabłonkę”
- Michał B. – dwa bilety
- Dorota A.– dwa bilety
 
Na “Powróćmy jak za dawnych lat”
-  Piotr N. – dwa bilety

- Ewelina Sz. – dwa bilety

O sposobie odbioru biletów poinformujemy zwycięzców w osobnym mailu. Gratulujemy wygranej i zyczymy miłych wrażeń!

 

Artykuł sponsorowany

źródło: OX.PL
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: