Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spółdzielczy rozdaje nagrody - do wygrania tablet, zaproszenie i vouchery wartości 50 zł!

Dobra wola i wiara w sukces - wiele osób chciałoby zbudować coś, bazując tylko na tych dwóch wartościach - im się udało. W II poł. XIXw. grupa działaczy ze Śląska Cieszyńskiego założyła Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek w Cieszynie, nie mając dosłownie nic. Na pierwsze druki i stemple musieli pożyczyć. Teraz sami pożyczają mieszkańcom Cieszyna i okolic. Poznaj początki instytucji, a przy okazji wygraj atrakcyjne nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Cieszynie. Kto pierwszy, ten lepszy!

„Zawierz grosz spółdzielczej kasie – znajdziesz pomoc w trudnym czasie“ - mówi jedna z plansz przedstawiających historię Towarzystwa Oszczędności i Zaliczek w Cieszynie. Dziś trudno nam sobie wyobrazić, jakie znaczenie dla rozwoju naszego regionu miało powstanie pierwszej w Cieszynie polskiej spółdzielni o charakterze kasy kredytowej. Motywacji do jej założenia nie brakowało, a była nią nie tylko potrzeba przyjścia z pomocą kredytową rozwijającemu się rolnictwu, rzemiosłu i kupiectwu, ale także chęć uwolnienia społeczeństwa od szerzącej się lichwy. Ówczesne banki najczęściej znajdowały się w rękach Niemców lub ich zwolenników, a polskim rolnikom oferowały drogie, bardzo wysokooprocentowane kredyty. Stworzenie pierwszej polskiej spółdzielni działającej na zasadzie kasy pożyczkowej otwarło drogę do tanich kredytów. W kolejce po pożyczkę stanęli zwłaszcza rolnicy samodzielnie prowadzący swoje gospodarstwa rolne.

Nie wszyscy wiedzą, że to m.in. Franciszek Stefczyk doradzał cieszyńskiej spółdzielni w prowadzeniu działalności. Franciszek Stefczyk bywał w Cieszynie, o czym można przeczytać w protokołach przechowywanych w cieszyńskim banku.
Zbudowana od zera – bez kapitału i doświadczenia, ale za to na fundamencie dobrych zamiarów, instytucja, przetrwała do dzisiejszych czasów i obecnie znamy ją jako Bank Spółdzielczy w Cieszynie.

Banki spółdzielcze są spółdzielniami, a więc dobrowolnymi zrzeszeniami nieograniczonej liczby osób, prowadzącymi działalność bankową, posiadającymi w 100 % polski kapitał. To, co odróżnia je od innych podmiotów gospodarczych to zasada, że niemal każdy może stać się jej współwłaścicielem. Aby zostać członkiem Banku Spółdzielczego w Cieszynie wystarczy być osobą fizyczną, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i zamieszkuje na terenie powiatu cieszyńskiego. Ten przywilej nie kosztuje wiele, bo wystarczy już 170 zł by mianować się współwłaścicielem Banku – wpisowe to 20 zł, a ponadto należy wykupić przynajmniej jeden udział o wartości 150 zł.

Każdy, kto chciałby zostać członkiem Banku Spółdzielczego w Cieszynie powinien odwiedzić Centralę Banku w Cieszynie przy ul. Kochanowskiego 4 lub jeden z jego Oddziałów i wypełnić deklarację członkowską.


Uwaga konkurs!
W tym roku Bank Spółdzielczy w Cieszynie obchodzi swój jubileusz – z tej okazji przygotował specjalnie nagrody dla czytelników portalu OX.PL:

1 x tablet
1 x podwójne zaproszenie na Jubileusz Banku w dniu 26.10.2013
4 x voucher wartości 50 zł do wykorzystania w restauracji lub kręgielni WiP w Cieszynie przy ul. Katowickiej 23


Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
W którym roku powstało Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek w Cieszynie?
Odpowiedzi prosimy przesłać na adres: konkurs@ox.plkoniecznie z dopiskiem w tytule: „Bank Spółdzielczy w Cieszynie“. W zgłoszeniu należy podać swoje imię i nazwisko oraz login na portalu OX.PL (prosimy o przesyłanie wiadomości z adresu e-mail, na który zarejestrowane zostało konto na portalu). Uwaga! Zgłoszenia nie spełniające powyższych wymagań nie będą brane pod uwagę. Każdy użytkownik może wziąć udział w konkursie tylko raz.
O przyznaniu nagród decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń zawierających poprawną odpowiedź na pytanie konkursowe – a więc: kto pierwszy, ten lepszy! Wyniki konkursu ogłosimy na portalu w poniedziałek, 7 października.
 

Uwaga - wyniki konkursu!!
Otrzymaliśmy olbrzymią ilość odpowiedzi i za wszystkie dziękujemy! Znakomita większość z nich zawierała poprawną odpowiedź, czyli "1873 rok". Podajemy loginy osób, które tą odpowiedź przysłały jako pierwsze - oto szczęśliwi zwycięzcy:

1 x tablet   ta nagroda wędruje do użytkownika o loginie Jedrula910
1 x podwójne zaproszenie na Jubileusz Banku w dniu 26.10.2013   ta nagroda wędruje do użytkownika Hata
4 x voucher wartości 50 zł do wykorzystania w restauracji lub kręgielni WiP w Cieszynie przy ul. Katowickiej 23  te nagrody wędrują do 4 użytkowników o loginach: PeZeT91, darth_cycerion, aivlis, jacekgtx 

Gratulujemy!

Po odbiór nagród zapraszamy do Banku Spółdzielczego w Cieszynie przy ul. Kochanowskiego 4. Należy się zgłosić w sekretariacie od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Prosimy zabrać ze sobą dokument tożsamości.  

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: