Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tragedia z Żywocic w książce

Tragiczna historia z II Wojny Światowej, która miała miejsce na Śląsku Cieszyńskim - w Żywocicach trafiła na łamy powieści autorki ''stela''. Zapraszamy do konkursu, w którym do wygrania ''Blizna'' - debiutancka powieść Danuty Chlupovej.

W tych dniach trafia na półki księgarskie powieść „Blizna”, której akcja toczy się na Śląsku Cieszyńskim. Jej autorka, Danuta Chlupová, mieszka w Czechach, lecz swoją debiutancką powieść napisała po polsku. Co więcej, udało jej się zdobyć I nagrodę w tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Literacki Debiut Roku, organizowanego przez wydawnictwo Novae Res w Gdyni. Książka po raz pierwszy została przedstawiona w ubiegłym tygodniu na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

– Jestem Polką mieszkającą na Zaolziu, dziennikarką pracującą w gazecie „Głos Ludu” dla Polaków w Czechach. Na co dzień posługuję się językiem polskim, było więc dla mnie sprawą naturalną, że również powieść napiszę po polsku – tłumaczy Chlupová.

„Blizna” to powieść obyczajowa z wątkiem historycznym. Jej bohaterką jest Polka, która w celach handlowych przyjeżdża do czeskiej Ostrawy i przypadkowo trafia na Zaolzie, do Żywocic, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy w jednym dniu rozstrzelali 36 Polaków. Katarzyna ma powody, by sądzić, że to miejsce związane jest z młodością jej 91-letniej teściowej. Staruszka niechętnie opowiada o tamtych czasach. Katarzyna wkrótce przekona się, dlaczego… Dokonane przez nią odkrycie może zaważyć na jej relacjach rodzinnych.

– „Blizna” to powieść o miłości, rozpaczy, o odpowiedzialności za czyny własne i innych. Powieść o tym, czy mamy prawo sądzić innych – przybliża swe dzieło autorka.

– To ambitna, wywołująca silne emocje, dobra powieść obyczajowa, w której funkcjonują dwa plany zdarzeń – czas przeszły, rok 1944 oraz teraźniejszość – czasy współczesne. Zamysł połączenia historii z czasów drugiej wojny światowej z prowadzonym w teraźniejszości wątkiem śledztwa daje w rezultacie książkę, którą czyta się z zapartym tchem – mówiła o książce podczas gali wręczenia nagród w konkursie Literacki Debiut Roku przewodnicząca kapituły, prof. Anna Ryłko-Kurpiewska z Uniwersytetu Gdańskiego.Uwaga konkurs!
Mamy dla Was jeden egzemplarz powieści Danuty Chlupovej „Blizna”. Wygra ją ta osoba, która wymyśli, jakie wydarzenie z dziejów regionu mogłoby stać się kanwą powieści. W odpowiedzi prosimy o uzasadnienie lub opisanie, jak dane wydarzenie miałoby funkcjonować w powieści. Konkurs trwa do 17 grudnia br. włacznie. Odpowiedzi prosimy wysyłac na adres konkurs@ox.pl w temacie wpisując "Blizna". Wybierzemy najciekawszą odpowiedź.

 

red.

Konkurs zakończony!

Książka powędruje tym razem do Użytkowniczki: 1franca. Po odbiór nagrody zapraszamy do siedziby Redakcji (Skoczów, Wałowa 3) w godz. 8-16 do końca stycznia 2018.

 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-12-08 11:29:32
bpskoczow: Biblioteka Publiczna w Skoczowie zaprasza na spotkanie autorskie z Danutą Chlupovą 12.01.2018 o godzinie 17.00 w czytelni.
2017-12-08 11:29:46
bpskoczow: Biblioteka Publiczna w Skoczowie zaprasza na spotkanie autorskie z Danutą Chlupovą 12.01.2018 o godzinie 17.00 w czytelni.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: