Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wygraj kalendarz lotników Ziemi Cieszyńskiej

Z okazji niedawnych obchodów setnej rocznicy urodzin mjr. pil. Pawła Niemca z Cieszyna oraz przypadającego w tym roku 95-lecia polskich skrzydeł Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego z Warszawy wydała ilustrowany kalendarz ścienny na 2014 rok, prezentujący sylwetki 12 żołnierzy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, urodzonych na terenie Śląska Cieszyńskiego. Wydawnictwo powstało we współpracy z cieszyńskimi pasjonatami historii polskiego lotnictwa.

Pięknie wydany kalendarz rozpoczyna wstęp napisany ręką Franciszka Kornickiego, ostatniego żyjącego dowódcy polskich dywizjonów w Anglii, który w 1935 roku ukończył szkolenie w Szkole Szybowcowej na górze Chełm koło Goleszowa.

Postać każdego z naszych krajanów, uczestników II wojny światowej, przybliżają dwie fotografie oraz krótki biogram. Na kartach kalendarza, przy kolejnych miesiącach w których się urodzili, zaprezentowano następujących lotników: Pawła Kowalę z Kozakowic, Wiktora Lipowczana z Ustronia, Józefa Donocika z Mazańcowic, Tadeusza Krzystka z Lutyni Dolnej, Karola Pustówkę z Goleszowa, Wilhelma Kosarza z Karwiny, Edwarda Peterka z Lesznej Dolnej, Stanisława Włosok-Nawarskiego z Drogomyśla, Stanisława Macheja z Boguszowic, Oswalda Sępa-Szarzyńskiego z Poręby, Pawła Niemca z Cieszyna i Jana Cholewę z Ustronia.

Czterech z wyżej wymienionych poległo w czasie wykonywania lotów bojowych. Dwóch, Paweł Niemiec i Wilhelm Kosarz, uczestniczyło w 1940 roku w słynnej Bitwie o Anglię. W kolejnych latach po zakończeniu wojny tylko trzech z tego grona wróciło do Polski. Obecnie ostatnim żyjącym pozostaje zamieszkały w Wielkiej Brytanii pilot myśliwski Stanisław Włosok-Nawarski.

Kalendarz jest do nabycia w Cieszyńskim Centrum Informacji, Rynek 1.         

Grzegorz Kasztura

Uwaga Konkurs!
W jakiej lotniczej bitwie uczestniczyli pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego piloci myśliwców: Wilhelm Kosarz i Paweł Niemiec?. Na odpowiedzi czekamy do 10 grudnia do godz. 17:00. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza poda prawidłową odpowiedź. Aby wziać udział w konkursie, należy wysłac e-mail z odpowiedzią na adres konkurs@ox.pl. W mailu nalezy koniecznie podać nick z portalu ox.pl, oraz imię i nazwisko oraz numer tel. kontaktowego. 

Rozwiązanie:
Jako pierwsza prawidolową odpowiedź podała użytkowniczka o nicku: Sandraa098. O sposobie odebrania nagrody poinformujemy telefonicznie. Gratulujemy!
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: