Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Żelazna konstrukcja'' w Czeskim Cieszynie

W telewizji leciała Drużyna A i McGyver, dzieci grały w Mario Bros i zbierały karteczki do segregatora, a oranżadę sprzedawano w woreczkach ze słomką - tak lata 90. zapamiętali niektórzy z nas, ale niektórzy pamiętają je z innej perspektywy. ''Żelazna konstrukcja'' to zabawna komedia pomyłek. Kto chce się pośmiać z tego, jak żyło się w ostatniej dekadzie XX w. powinien odwiedzić Scenę Polską Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, gdzie wystawiana jest sztuka ''Żelazna konstrukcja''.

Autorem komedii „Żelazna konstrukcja” jest Maciej Wojtyszko, który wyreżyserował także kultowy serial  „Miodowe lata” z Cezarym Żakiem w roli głównej oraz „Pensjonat pod różą”. Po raz pierwszy „Żelazną konstrukcję” wystawiono w warszawskim Teatrze Powszechnym w 1998 r.  Premiera była sukcesem – sztuka zebrała przychylne recenzje, a krytycy uznali, że spostrzeżenia na temat polskiej rzeczywistości lat 90. i mentalności Polaków są bardzo trafne.

Akcja sztuki rozgrywa się mniej więcej w połowie lat 90., kiedy to do starego pałacu w Koborowie przybywa jego dziedziczka, Ewa Lasocka. Budynek jednak znajduje się pod zarządem gminy, a oprócz urzędu mieści się w nim koło łowieckie.

Lasocka nie pojawia się sama, towarzyszy jej prawniczka Barbara Mur, a także poetka metafizyczno-ezoteryczna, Anna Maria Styś. Na scenie powoli zaczyna się robić tłoczno – pojawiają się kolejni bohaterowie, wzięci scenarzyści Zofia i Paweł Regulscy, przyjaciele Anny, a zarazem laureaci prestiżowego, amerykańskiego konkursu dla scenarzystów. Nagrodą jest m.in. podpisanie kontraktu na realizację scenariusza, jednak Regulscy nie mają dokąd zaprosić producentów z Los Angeles – ich mieszkanie na Ursynowie jest w trakcie remontu i nie prezentuje się najlepiej. Anna, która chce być agentem Regulskich, planuje zorganizować spotkanie z gośćmi z Los Angeles bez wiedzy Lasockiej. Kiedy wyszukane potrawy są już zamówione, okazuje się, że na ten sam wieczór wójt Koborowa planuje zorganizować w pałacu wesele swojej córki. Rozpoczyna się komedia pomyłek. Każdy kombinuje jak może, knuje i zmyśla. Nie braknie dowcipnych dialogów i trafnych spostrzeżeń na temat mentalności i przywar rodaków.

Teraz komedię w reżyserii Wojtyszki można zobaczyć na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie – bilet zarezerwować można tutaj lub wygrać w naszym konkursie.

Uwaga konkurs!
Mamy dla Was dwa podwójne bilety na spektakl „Żelazna Konstrukcja” do Teatru w Czeskim Cieszynie. Spektakl odbędzie się w niedzielę, 29 kwietnia o godz. 17.30. By zdobyć wejściówkę, należy odpowiedzieć na pytanie: Jakie jest Twoje najciekawsze wspomnienie związane z polską rzeczywistością lat 90.? Odpowiedzi prosimy zamieszczać w komentarzach pod tą wiadomością. Czekamy na nie do czwartku, do północy. Wyniki ogłosimy na portalu w piątek, 27 kwietnia.

 

Konkurs zakończony!

Dziękujemy za to, że podzieliliście się z nami swoimi wspomnieniami z lat 90. Wybór nie był łatwy, bo wielu z Was pisało o rzeczach, które sami mile wspominamy, ale czytanie waszych komentarzy było bardzo miłym zajęciem. Podwójne zaproszenia na spektakl "Żelazna konstrukcja" postanowiliśmy przyznać użytkownikom: małama i basiasta.

Bilety odebrać można przed spektaklem w kasie Teatru Cieszyńskiego przy ul. Ostravskiej 67 w Czeskim Cieszynie.

Przypominamy:
Spektakl "Żelazna konstrukcja" odbędzie się w niedzielę, 29 kwietnia o godz. 17.30.

Dziękujemy wszystkim za udział, a zwycięzcom gratulujemy!


źródło: ox.pl
dodał: AGA

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją