Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn w albumie

Wydawnictwo Abrahama we współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego wydało w bieżącym roku album prac Zbigniewa Szczepanka pt. Cieszyn- Miasto nad Olzą. Zawiera ponad 100 prac na ponad 134 stronach.

Album powstał dzięki zaangażowaniu sponsora, gdyńskiego przedsiębiorcy entuzjasty Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego, Dariusza Franiaka, który zleciła wykonanie prac Szczepankowi: - Podjąłem się tego zadania z radością, gdyż dzieciństwo spędziłem w niedalekim Beskidzie Żywieckim i jestem miłośnikiem całego tego regionu - pisze we wstępie do albumu Szczepanek: - Niestety napięty termin spowodował, że nie udało mi się poznać i zaprosić do współpracy cieszyńskich plastyków mieszkających po obu stronach Olzy - zauważa artysta.

Szczepanek ma nadzieję, ze album przyczyni się do promocji Cieszyna w Polsce: - Oddając w ręce Czytelników ów niewielki album, mam nadzieję, ze sprawi on, iż Cieszyn stanie się bardziej znany w naszym kraju, gdyż w pełni na to zasługuje. Polubiłem to miasto i życzę jego mieszkańcom wszystkiego, co najlepsze - dodaje Szczepanek.

Zbigniew Szczepanek urodził się w 1933 roku w Oksywiu.W 1935 rodzina Szczepanka przeniosła się w góry Beskidu Żywieckiego, skąd pochodził ojciec Zbigniewa. W 1951 roku Szczepanek wstąpił do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, która ukończył w 1955 roku. Do 1961 służył na okrętach, potem rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej na stanowisku wykładowcy astronawigacji i nawigacji. W ciągu 10 lat pracy na tym stanowisku opublikował kilka prac z zakresu nawigacji. W 1971 odszedł z Marynarki Wojennej i podjął pracę w Wyższej Szkole Morskiej.

Malować zaczął dopiero w 1975 roku, w 1980 otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka z Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w rok później – członkostwo Związku Polskich Artystów Plastyków. Wtedy też zrezygnował z pracy w Wyższej Szkole Morskiej. Od 1980 Szczepanek miał szereg wystaw w kraju i za granicą - m.in. w Norwegii, Niemczech, Jugosławii. Namalował m.in. serię akwarel do książki "Kto jest kim w Trylogii Henryka Sienkiewicza?" (1999), wydał cztery albumy: Zamki Pomorza, Warmii i Mazur (2004, 2011), Zamki Śląska (2005), Zamki Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza (2007), Zamki na Kresach (2008).

Wydawnictwo kosztuje 50 zł. Zamówienia można składać za pośrednictwem strony: zbigniewszczepanek.pl Za jej pośrednictwem można też zakupić poszczególne akwarele, których reprodukcje znajdują się w albumie.

Uwaga Konkurs!
Mamy dla was jeden egzemplarz albumu ufundowany przez Wydawnictwo Abrahama. Aby go zdobyć, należy napisać w komentarzu pod tą wiadomością, która atrakcja Cieszyna jest najpiękniejsza i dlaczego. Nagrodzimy najciekawsze wypowiedzi. Konkurs trwa do 28 sierpnia, zwycięzcę wyłonimy w piątek, 29 sierpnia.

 

Konkurs zakończony!

Zwyciężczynią konkursu została: cd minerwa. Gratulujemy! Książkę można odebrać w siedzibie portalu (Skoczów, ul. Wałowa 3) w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku.Zobacz też:
Wernisaż prac Zbigniewa Szczepanka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: