Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Muzea w przewodniku

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Ile prawdy – w przypadku Śląska Cieszyńskiego – jest w tym popularnym powiedzeniu? Nakładem Muzeum Literatury ukazał się przewodnik „Polskie muzea literackie”. Wśród opisywanych placówek znalazły się te z Górek Wielkich i Skoczowa.

„Polskie muzea literackie” to kontynuacja podobnej inicjatywy, którą zrealizowano przed siedmioma laty. Wcześniejsza publikacja została poprawiona i uzupełniona. „Liczymy, że w tym kształcie książka ta będzie atrakcyjnym wydawnictwem zarówno dla turystów wędrujących po Polsce i szukających ciekawych miejsc, jak i dla miłośników literatury” - pisze Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, które jest wydawcą tej publikacji.


I rzeczywiście. Przewodnik jest źródłem niezbędnych informacji o twórcach polskiej literatury. Znajdujemy tu biogramy tych najważniejszych: między innymi Władysława Broniewskiego, Jana Kasprowicza, Juliusza Słowackiego czy Stefana Żeromskiego. Są też pisarze mniej znani czy też trochę zapomniani: Michał Kajka, Władysław Orkan, Stanisław Szenic czy Emil Zegadłowicz. Książka może być też inspiracją do literackich wakacyjnych podróży – opisuje niemal 100 miejsc, w których każdy miłośnik literatury nie powinien zaznać nudy. Warto mieć ją ze sobą przy planowaniu wakacji czy weekendowych wyjazdów.

Ważnym miejscem na mapie miejsc związanych z polską literaturą zajmuje powiat cieszyński. „Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej, primo voto Szczuckiej, powstało w 1973 roku na Śląsku Cieszyńskim, w miejscu, które pisarka uczyniła swoją drugą ojczyzną” - tak o muzeum w Górkach Wielkich, które jest Oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie piszą autorzy przewodnika. Twórcy publikacji zwracają szczególną uwagę na znajdujący się w zasobach muzeum list Zofii Kossak-Szatkowskiej z 1966 roku, w którym odmawia przyjęcia Nagrody państwowej , co uzasadnia niemożnością pogodzenia jej zasad etycznych z ideologią państwa socjalistycznego.

Przewodnik zaprasza także do Skoczowa, gdzie w zabytkowej kamienicy 20 grudnia 1986 roku otwarte zostało Muzeum im. Gustawa Morcinka (też Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie). Zalążkiem zbiorów tego muzeum stały się pamiątki po Gustawie Morcinku – wyposażenie pracowni pisarza, maszynopisy jesgi prac literackich, dokumenty, zdjęcia i korespondencja. Wśród swoich eksponatów Muzeum posiada także archiwalia obrazujące przeszłość Skoczowa.

Dzięki uprzejmości Muzeum Literatury mamy dla Was dwa opisywane przewodniki. Jak je zdobyć? W komentarzach pod tą wiadomością napiszcie o swoich najmilszych wspomnieniach z wizyt w muzeach. Może, któreś z tych miłych chwil spędziliście właśnie w muzeach w Skoczowie lub Górkach Wielkich? Na Wasze wpisy czekamy do 12 lutego do godziny 12:00. Najciekawsze nagrodzimy książką.

(łg)

źródło: OX.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: