Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ćwierć wieku z Teatrem Bez Granic

Cieszyński Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic ma już ćwierć wieku! Nadolziański gród będzie gościć na początku czerwca trupy teatralne w Polski, Czech i Słowacji już 25. raz. Jakie spektakle zobaczymy w tym roku? Mamy dla Was bilety!

Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1990 roku pod nazwą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic (do 2004 roku "Na Granicy"). Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, Oddział Regionalny w Cieszynie, kontynuujące tradycje słynnej podziemnej organizacji z lat 80., łączącej przedstawicieli opozycji demokratycznej z Polski i Czechosłowacji. Jubileusz festiwalu zbiega się z 25. rocznicą przemian demokratycznych w naszej części Europy.

Na festiwalu prezentują się wybitne spektakle z Czech,Słowacji i Polski (w niektórych edycjach także z Węgier,Ukrainy i Austrii). W tym roku w części konkursowej o Złamany Szlaban zobaczymy:

4 czerwca: spektakl o latach siedemdziesiątych "Szare siedemdziesiąte albo Cisza Husáka" w reżyserii Jana Mikuláška (czeskocieszyński Teatr, 4 czerwca, godz. 17.30), Klątwa, czyli odcinki czasu beznadziei (Teatr im. A. Mickiewicza, 4 czerwca, godz. 20.00) - kabaret apokaliptyczny, którego punktem wyjścia jest tajemnicza śmierć prawie wszystkich polskich posłów, upadek mediów i ucieczka prezydenta,

5 czerwca: przedstawienie pt. "Sam", w którym reżyserka Kamila Polívková wraz z Karlem Rodenem odsłaniają niezwykłą siłę popularności, która budzi w ludziach voyeurystyczne skłonności i nadaje najbanalniejszym rzeczom, słowom i czynom znanej osobistości  –  artysty  –  pozór wyjątkowej wartości (czeskocieszyński Teatr, godz. 17.00). Również w Czeskim Cieszynie o 18.00 obok Divadla zobaczyć będzie można przedstawienie plenerowe "Grobla wieczności", eksperymentalnego teatru Biały teatr (Bílé divadlo) z Ostrawy. Także plenerowo, tym razem na Rynku w Cieszynie, zaprezentuje się Teatr Formy z Wrocławia. O 21.00 widzowie zobaczą przedstawienie "Babel", podczas którego aktorzy na oczach widza budują gigantyczną wieżę, po której następnie się poruszają.

6 czerwca: W Teatrze im. A. Mickiewicza o godz. 19.00 odbędzie się spektakl "Caryca Katarzyna" w wykonaniu aktorów kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych, jak piszą bowiem organizatorzy: Bezwstydnie poetycka i niewinnie dosadna sztuka nie będzie bynajmniej opowieścią historyczną na temat tego, jak urodzona w Szczecinie 15-letnia pruska księżniczka Zofia Anhalt-Zerbst stała się imperatorową Wszechrosji i amatorką wszechmężczyzn. Autorka sztuki uważa bowiem, że „historia przez duże H” to nie bezstronna relacja, ale... literatura i plotka, zawłaszczona przez panującą ideologię.

Ostatnim przedstawieniem festiwalu będzie "Świadectwo krwi", czyli spektakl historyczny, zrealizowany w słowackim teatrze przez polską reżyserkę, Agnieszkę Olsten o nietolerancji i konfliktach narodowościowych i religijnych. Jednym z bohaterów jest cieszyński święty: Melchior Grodziecki. Spektakl zobaczymy w Teatrze im. Mickiewicza o 19.00.

Więcej na temat Festiwalu, ceny biletów na przedstawienia i opis imprez towarzyszących: www.borderfestival.eu

Uwaga Konkurs!
Mamy dla Was 1 x podwójne zaproszenie na przedstawienie KLĄTWA, CZYLI ODCINKI Z CZASU BEZNADZIEI  (Teatr im. A. Mickiewicza, 4 czerwca, godz. 20.00) oraz 2 x podwójne zaproszenia na spektakl CARYCA KATARZYNA (6.06.2014, godz. 19.00, Teatr im. A. Mickiewicza). Aby je zdobyć, napiszcie na które przedstawienie i dlaczego chcielibyście się wybrać. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi. Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przesyłać na adres konkurs@ox.pl Konkurs trwa do 1 czerwca br.

Konkurs zakończony!

Bilety na "Carycę Katarzynę" otrzymują: Monika K. i Agata O.

Na "Klątwę, czyli odcinki czasu beznadziei" Krystyna G.

Gratulujemy!

Informacje o sposobie odbioru biletów prześlemy Państwu mailem.


(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: