Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czytajmy klasyków

Przed laty znany rosyjski filozof heglista Alexandre Kojeve (znany także jako Aleksandr Vladimirovič Koževnikov) zmuszony był wyemigrować z ZSRR. We Francji pracował między innymi w Ministerstwie Gospodarki oraz prowadził zajęcia, które cieszyły się ogromną popularnością wśród studentów, zwłaszcza tych o poglądach lewicowych.

Gdy do Paryża dotarły wydarzenia rewolty studenckiej roku 1968, studenci poszli do Kojève’a z nadzieją, że pomoże im zorganizować protesty. - Co mamy robić, panie profesorze? – zapytali. – Czytajcie klasyków i uczcie się greki – miał ponoć odpowiedzieć filozof.

Nie wiem czy dokładnie ta historia przyświecała autorom serii Mistrzowie literatury, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Rebis, ale na pewno idea rosyjskiego filozofa jest jej bardzo bliska. W ramach serii ukazały się m.in. „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa oraz popularna książka Ericha Marii Remarque'a „Na Zachodzie bez zmian”.

Teraz wydawca przypomniał kryminał mistrza gatunku Trumana Capote'a, autora powieści „Śniadanie u Tiffany'ego”. „Z zimną krwią” - bo taki jest tytuł tej książki – to pionierska próba nowego pisarstwa, dokument zbrodni popełnionej przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas. Wydarzenie to zostało szczegółowo opisane, podobnie jak śledztwo, pościg za mordercami, proces i zachowanie przestępców w sądzie i więzieniu aż po egzekucję. Capote po mistrzowsku przedstawia godny Ajschylosa motyw zbrodni i kary, zmuszając czytelnika do refleksji na temat źródeł zła. Na podstawie tej książki powstał film w reżyserii Neila Mackaya.

KONKURS

Dla Czytelników OX.pl mamy dwa egzemplarze tej książki. Jak je zdobyć? Już wyjaśniamy. W komentarzach pod tym artykułem czekamy na Wasze opinie, czy i dlaczego warto czytać klasyków literatury i jakich autorów Wy polecilibyście innym. Chcemy porozmawiać o tych pisarzach, którzy są Wam szczególnie bliscy. Pokażmy, że dobra literatura jest ponadczasowa i każde pokolenie może znaleźć w niej coś ważnego dla siebie. Na Wasze komentarze czekamy do 15 listopada do godz. 15.

Truman Capote, "Z zimną krwią", przeł. Krzysztof Filip Rudolf, Rebis, 2013, cena 44,90 zł.

(łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: