Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Grube ryby'' na walentynki. Komedia Bałuckiego 14 lutego na deskach Sceny Polskiej

Niezwykła komedia z niezwykłej okazji. W walentynkowy wieczór Scena Polska zaprasza na doskonałą komedię ''Grube ryby''. Dużo śmiechu gwarantowane! Wygraj bilety!

"Grube ryby" to jedna z premier Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie z końca ubiegłego sezonu. Jedna z premier Sceny Polskiej, na którą zabrakło biletów [Pisaliśmy: Ponad 30 tysięcy widzów]. Widzowie bardzo polubili sztukę Bałuckiego, dlatego Scena Polska z okazji walentynek postanowiła ją zagrać ponownie.

Sztuka Bałuckiego „Grube ryby” jest uważana za jedną z najlepszych sztuk czołowego dramaturga pozytywizmu. Akcja komedii toczy się w wiejskim dworku pana Onufrego Ciaputkiewicza, u którego bawią dwaj starzy kawalerowie - Wistowski i Pagatowicz. Czas schodzi im mile na partyjkach w karty. Błogi spokój zakłóca jednak wiadomość o nagłym przyjeździe Wandy - wnuczki i "oczka w głowie" Ciaputkiewiczów. Kawalerowie chcą się naprędce ewakuować, gdyż uważają się za "grube ryby", na którą polują panny na wydaniu... Wiele zabawnych nieporozumień, wartka akcja i dowcipne dialogi – to cechy charakterystyczne komedii Bałuckiego. Miły wieczór gwarantowany!

Bałucki, mieszczanin, syn krawca, uczestnik organizacji spiskowych w Galicji. Prowadził spór z ruchem młodopolskim, autor komedii nawiązujących do tradycji Aleksandra Fredry – jak Polowanie na męża (1865), Grube Ryby (1881) czy Klub Kawalerów (1890). Po zdiagnozowaniu nerwicy zastrzelił się. Co ciekawe wg niektórych źródeł debiutował w 1860 roku na łamach... "Gwiazdki Cieszyńskiej" wierszami Do ojca (nr 16/1860) i Niedzielna pieśń pastuchy (nr 26/1860). Dla dekadentów jego twórczość była synonimem filisterstwa i tzw. bałuczczyzny, apologii życia mieszczańskiego, choć jego sztuki były często satyrą na życie mieszczańskie.

MICHAŁ BAŁUCKI „Grube ryby”
Premiera: 14 lutego [niedziela], godz. 17.30
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego
Czeski Cieszyn, ul. Ostrawska 67

Bilety w cenie 150,- Kc (ok. 24 zł) (dla dzieci i studentów 130,- Kc – ok. 20 zł) można zamawiać w biurze organizacji widowni: scenapolska@tdivadlo.cz , www.tdivadlo.cz , tel.: + 420 558 731 141.

Uwaga Konkurs!
Mamy dla Was dwie podwójne wejściówki na „GRUBE RYBY”. Aby je zdobyć, trzeba jak najszybciej poprawnie odpowiedzieć na pytanie: Ile premier odbyło się w ubiegłym sezonie (2014/2015) na deskach Sceny Polskiej?

Odpowiedzi wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i loginem na ox.pl prosimy przesyłać na adres konkurs@ox.pl.

Konkurs zakończony!

Najszybciej poprawnie na pytanie odpowiedzieli: Mary  Sue i micn i oni otrzymują bilety na "Grube ryby". Gratulujemy! Bilety będą w kasie Teatru przed spektaklem po podaniu imienia i nazwiska.


vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-02-09 22:44:12
tajemnica poliszynela: Ładnie to tak likwidować komentarz delikatnie zwracający uwagę na pomyłkę? Niedziela to nie sobota, a błądzić jest rzeczą ludzka i nie ma czego się aż tak wstydzić.
2016-02-09 22:44:59
tajemnica poliszynela: Ach, teraz to już z pewnością biletów nie wygram :(
2016-02-09 22:59:21
Natasza Gorzołka: Oczywiście, błądzić jest rzeczą ludzką, likwiduję komentarze o błędzie po poprawieniu błędu z tej prostej przyczyny, że po poprawieniu błędu inny Użytkownik skomentowałby Panu/i, że komentarz jest błędny i rozpoczęłaby się niepotrzebna dyskusja, która już nie dotyczyłaby artykułu samego w sobie. Błędy prosimy zgłaszać w zakładce \&quot;Kontakt z redakcją\&quot; - z prawej strony serwisu.<br />Miłego wieczoru!
2016-02-09 23:16:31
tajemnica poliszynela: Niemożliwe, aż tak przeszkadza Pani hipotetyczna niepotrzebna dyskusja? A fe! Miłego wieczoru, mimo wszystko.
2016-02-10 05:55:10
SmiechnaSali: Hahahaha, sama Pani widzi jak durne są te durne komentarze.
2016-02-10 08:18:30
MarcinD: Dla mnie to jest irytujące, że teatr w polskim Cieszynie nie ma polskiej sceny, stoi przeważnie pusty, tylko przy jakiś większych okazjach pojawiają się tam imprezy, na których zdobycie biletów graniczy z cudem, a ich cena przekracza dwukrotność biletu do kina... A z kolei Scena Polska w Czeskim Teatrze działa prężnie i cały czas. Smutne...
2016-02-10 21:05:23
Mary Sue: Dziękuję bardzo!<br />Cieszę się z wygranej i myślę, że to będzie udany spektakl.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: