Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Historia kulą się toczy

Kto dobrze gra w kręgle, ten jest dobrym człowiekiem - taki przesąd panował w średniowiecznych Niemczech. Dziś gra popularna jest na całym świecie, a zagrać można także w Skoczowie. Specjalnie dla was mamy dwie wejściówki na kręgielnie przy Krytej Pływalni ''Delfin''.

Fred Flinstone nie był pierwszy – chociaż kręgle to jedna z najstarszych gier świata, ich historia zaczęła się dopiero w starożytnym Egipcie. Dowody na to znalazł pewien brytyjski antropolog, który w 1930 r., badając dziecięcy grobowiec, natrafił na kulę i kręgle wykonane z kamienia. W średniowiecznej Europie kręgielnie można było znaleźć w każdym większym mieście. W Niemczech ludzi oceniano po tym, jak grają - zgodnie z pewnym przesądem ten, kto potrafił strącić wszystkie słupki przy pomocy kuli, był dobrym człowiekiem. Osoby, którym rzucanie kulą nie szło aż tak dobrze, zasługiwały na pokutę.

Początkowo kręgli było 9 i ustawiane były w romb. Kiedy gra zaczęła być uważana za hazardową, zmieniono jej zasady i nazwaną ją bowlingiem – i tak od XIX w. zawodnicy toczą kulę w kierunku 10 pionów ustawionych w trójkąt. Bowling to dziś najpopularniejszy, ale nie jedyny rodzaj gry w kręgle. Poszczególne odmiany dyscypliny różnią się nieco zasadami, ilością słupków do zbicia czy budową kuli, ale podstawowa zasada pozostaje ta sama: zwycieża ten, kto przewróci jak największą ilość kręgli, oddając jak najmniej rzutów.

W kręgle można zagrać także w Skoczowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie znajduje się dwutorowa kręgielnia typu bowling (10 kręgli) z automatycznym zliczaniem i wyświetlaniem wyników.

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 08.00-22.00
sobota, niedziela i święta: 10.00-22.00.

Uwaga konkurs!
Mamy dla was 2 wejściówki na godzinną grę na jednym torze (zagrać może maksymalnie 5 osób) przekazane przez SOSiR Skoczów. Aby je zdobyć trzeba wymyśleć nazwę swojego własnego stylu gry w kręgle i krótko go opisać. Fred Flinstone podbiegał do toru na paluszkach, a jak gracie Wy? Zwyciężą dwie osoby, których styl gry najbardziej nas zainteresuje. Konkurs trwa do czwartku, 19 kwietnia.

Konkurs zakończony!

Dziękujemy za wasze komentarze. Wieczór na kręgielni przy Krytej Pływalni "Delfin" mogą planować: Megosu, grający w stylu "podkręcona kula pod mostem" i mati1978, którego 6-letni synek już może przymierzać się do "Kulania bala przez krasnala". Bilety można odebrać w kasie Krytej Pływalni "Delfin" przy ul. Góreckiej 2A.

źródło: ox.pl
dodał: AGA

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: