Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Homo frajer, czyli o kulturze neoliberalnej w konsumenckich kajdanach

W sierpniu br. premierę miała książka ''Homo frajer'' Michała Rauszera, pracownika Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŚ w Cieszynie. To pozycja, której nie może zabraknąć na półce nikogo, kto interesuje się antropologicznymi i kulturoznawczymi zagadnieniami kultury współczesnej. Mamy dla Was jeden egzemplarz!

To książka dla każdego, gdyż każdy z nas zanurzony jest we współczesnej kulturze. To książka, w której przewijają się najciekawsze teorie psychoanalityczne, antropologiczne i filozoficzne, ale nie jako suche fakty, tylko jako obleczone w ciało popkultury istniejące realnie przedmioty analizy.

- Książka Michała Rauszera, antropologa i kulturoznawcy z psychoanalitycznym zacięciem i kompetencją, jest opracowaniem całkowicie oryginalnym i autorskim o rzadkich dzisiaj walorach intelektualnej spójności. Oto bowiem mamy tutaj do czynienia ze swoistym raportem z „pola bitwy”, jakim jest dzisiejsza neoliberalna kultura, celebrująca wolność, ale w „konsumenckich kajdanach”, raportem spisanym z wielką analityczną dyscypliną, a jednocześnie fantazją. [...] Ważnym walorem tej mądrej książki jest umiejętność łączenie wyjątkowo abstrakcyjnych wątków teorii psychoanalitycznej w wersji Lacanowskiej z odwołaniem do przykładów z własnych badań autora na Śląsku, do interpretacji dzieł filmowych, powieści, historii muzyki alternatywnej czy punkowej, ale także – do spetryfikowanych wytworów popkultury i reklamy - pisze o "Homo frajer" prof. Wojciech Burszta.

Michał Rauszer jest etnografem i kulturoznawcą. Ukończył etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie w 2010 roku. Aktualnie pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz pisze pracę doktorską w Instytucie Kulturoznawstwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Zajmuje się badaniami nad konstruowaniem tożsamości kulturowej, kulturową historią buntu oraz historią teorii krytycznej. Wielbiciel rock'n'rolla i kina popularnego z lat osiemdziesiątych.

Homo frajer
Michał Rauszer


Format: 121x194, oprawa miękka
Premiera:  sierpień2014
ISBN: 978-83-63434-20-5
Cena det.: 30 zł

Uwaga konkurs!
Mamy dla Was egzemplarz książki ufundowany przez Wydawnictwo Naukowe Katedra. Aby ją zdobyć, trzeba odpowiedzieć na pytanie: Jak rozumiesz wyrażenie "Homo Frajer"? Na kreatywne odpowiedzi czekamy do 21 września br. pod adresem konkurs@ox.pl. W mailu prosze podać swoje imię i nazwisko oraz login na portalu. Rozwiązanie konkursu 22 września.

Konkurs zakończony!

Książkę otrzymuje: wuerqu. Gratulujemy! Informację o sposobie odbioru wygranej wysłaliśmy emailem.

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: