Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Indie w Cieszynie

Bollywoodzkie roztańczone i rozśpiewane kino, święte krowy, Ganges, kwiat lotosu, bramini, ostre potrawy i rupie - oto mieszanka, która najczęściej przychodzi nam do głowy na dźwięk słowa ''Indie''. Czy słusznie? Najbliższe TRZY DNI Z KULTURĄ INDYJSKĄ, które startują już w czwartek, 9 maja br. w Cieszynie, będą okazją by przybliżyć mieszkańcom Cieszyna i powiatu ten arcyciekawy kraj.

Dla szukających wyzwań ruchowych - joga, dla ciekawych smaków Indii - kuchnia, dla spragnionych muzycznych wrażeń - koncert SAROD I TABLA. Prócz tego warsztaty, prelekcje, spotkania. Słowem - Cieszyn zatętni Indiami.

ORIENT EXPRESS – TRZY DNI Z KULTURĄ INDYJSKĄ
9-11 V 2013

Program:

9V
godz. 10.00
„JOGA NA WESOŁO” – warsztaty dla dzieci (bilety w COK)

godz. 16.30
„JOGA DLA KAŻDEGO” - warsztaty dla młodzieży i dorosłych (bilety w COK)

godz. 17.30
„TRĘDOWACI Z PURI” - prelekcja multimedialna Jakuba Śliwy

10 V
godz. 10.00
„JAK ŻYJĄ DZIECI W INDIACH” - warsztaty etnologiczne dla dzieci (bilety w COK)

godz. 17.00
„INDYJSKA PRZYGODA” – prelekcja multimedialna Gabrieli i Łukasza Waliczków

11 V
godz. 12.00
„KOLOROWO JAK W INDIACH” - warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców (bilety w COK)

godz. 15.00
„GESTEM MALOWANE” - warsztaty klasycznego tańca indyjskiego bharatanatyam (bilety w
COK)

godz. 16.00
„TOWARZYSTWO PRZYJAŹNI POLSKO-INDYJSKIEJ W CIESZYNIE (1980-1999) –
HISTORIA, LUDZIE, ZDARZENIA...” - spotkanie wspomnieniowe

godz. 18.00

SAROD I TABLA – koncert klasycznej muzyki północnoindyjskiej, wystąpią: Jan Kubek (tabla), Mateusz Szemraj (sarod), zespół tańca indyjskiego NATYALAYA z Krakowa (bilety: przedsprzedaż 15 zł, w dniu koncertu 20 zł w COK)

Jan Kubek - gra na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych (tabla, ghatam, darabukce, duff, gongi). Często odwiedza Indie, gdzie studiuje muzykę klasyczną u Samira Chatterjee. Współpracuje ze Scaur, Que Passa, Karpatami Magicznymi, Indialucia i Beltaine. Brał udział w licznych festiwalach i koncertach w Europie, Azji, USA i Kanadzie.. Współtworzy muzykę do przedstawień teatralnych i prowadzi warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych.

Mateusz Szemraj - gitarzysta, lutnista. Gra na różnego rodzaju instrumentach strunowych: gitary, oud, rubab, sarod, cymbały, ngoni. Współtworzy wiele grup i projektów muzycznych (Mosaic, Hanimal, Nisza, Naneli Lale, Nylon Trio, Sentido del Tango, Tango Fuerte, Maayan, Wielbłądy). Wykonuje muzykę filmową i teatralną. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych oraz dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.

Uzupełnieniem koncertu będzie występ zespołu tańca indyjskiego Natyalaya. Zaprezentuje on wyróżniający się bogactwem form i stylów  Bharatanatyam - starożytny taniec świątynny kultywowany do dziś na południu Indii. Artystki zaprezentują opowiadane językiem gestów i mimiki choreografie taneczne oraz sceny zaczerpnięte z mitologii indyjskiej.

Imprezy towarzyszące:

Galeria Domu Narodowego
9- 29 V
TRĘDOWACI Z PURI – wystawa fotografii Jakuba Śliwy
wernisaż 9 V, godz. 17.00

Twój Zakątek, ul. Śrutarska, Cieszyn
DNI KUCHNI INDYJSKIEJ

PLAKAT

Uwaga Konkurs!
Mamy dla was dwa podwójne zaproszenia na koncert SAROD I TABLA. Aby je zdobyć, trzeba do 9 maja włącznie, napisać (na konkurs@ox.pl) "za co kochasz Indie?" Wygrają najciekawsze odpowiedzi. W mailu proszę podać swój login na portalu OX.PL. Rozwiązanie konkursu 10 maja w tej wiadomości.

 

Konkurs zakończony!

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Zaproszenia na koncert SAROD I TABLA wędruje do Użytkowników: jan_122 oraz karas_nippon. Zaproszenia będą do odbioru przed koncertem. Gratulujemy!

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: