- -
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Irlandia w BCK

Koncerty Briana Mc Combe'a są zawsze niezapomnianym doświadczeniem trzymającym słuchacza w napięciu od pierwszego do ostatniego taktu. Muzyka zespołu zakorzeniona w irlandzkiej i szkockiej tradycji zachwyca pasją zarówno w dynamicznych tańcach i pieśniach oraz nastrojowych balladach.

Dla czytelników Portalu OX.pl kolejny konkurs, który organizujemy wspólnie z Bielskim Centrum Kultury. Dzisiaj zapraszamy Was na muzyczne spotkanie z Irlandią.

Głos Briana Mc Combe’a uważany jest za najlepszy i najbardziej oryginalny pośród wielkiej gromady celtyckich wokalistów. Bezpośredniość i otwartość tego artysty sprawia, że publiczność przedłuża bisami koncerty wszędzie tam, gdzie wokalista ten się pojawi.
Porywające brzmienie utworów to również zasługa muzyków takich jak David HOPKINS, który mówi o sobie: „człowiek o wielkich rozmiarach i wielkiej zręczności”.
Ten perkusista z Belfastu jest sercem zespołu, a w środowisku muzyki etnicznej słynie z faktu zrewolucjonizowania techniki gry na bodhranie (typowo irlandzki instrument perkusyjny).

Jego zręczność i muzykalność stały się legendarne, a w Polsce znane i cenione od 30 lat, gdy artysta ten zagrał w naszym kraju kilkanaście koncertów z zespołem OSJAN.
Dodatkowym atutem jest śmiałe łączenie przez Hopkinsa typowo celtyckiego bodhranu z brzmieniem instrumentów etnicznych pochodzących z innych regionów świata, takich jak: hiszpański cajon, turecka darrabuka, czy afrykańskie djembe.
Nie do przecenienia jest rola, pochodzącej z Dublina, urodziwej skrzypaczki Ciary Brennan. Z racji sposobu gry - wyjątkowo zwinnego i lekkiego, zwana jest w zespole "motylem".Tradycyjnie wiodąca rola skrzypiec w melodiach irlandzkich, bretońskich i szkockich, często unisono z tin whistle - wirtuozersko prowadzonym fletem Anglika Chrisa Dawsona, zawsze robi mocne wrażenie na słuchaczach.
Charles Lucas  łączy biegłość techniczną z muzykalnością. Gitara basowa wzmacnia brzmienie kompozycji. Motoryczność gry Lucasa nadaje wielu utworom transowy charakter i żywy puls. Giętko prowadzi melodię. Jego bas kontrastuje z głosem wokalisty i pogłębia przestrzeń muzyczną. Pełne temperamentu interpretacje  typowych dla Irlandii, Szkocji i  Bretanii form muzycznych, takich jak reele, gigi czy an dro, przez drapieżnie brzmiącą partię gitary o otwartym stroju, bretońskiego muzyka Yvona Riou, dopełniają piękna wciąż żywej kultury współczesnych Celtów.
Muzykom będzie towarzyszył "zespół tańca irlandzkiego i szkockiego w składzie 6-osobowym COMHLAN.

The Brian Mc Combe Band - Dzień św, Patryka. Dom Muzyki BCK, 17 marca g 18.00.

Dla Czytelników OX.pl mamy podwójne zaproszenie na ten koncert. Otrzyma go osoba, która jako pierwsza napisze do nas e-maila na adres konkurs@ox.pl.  W treści e-emaila podajcie login z klubu ox.pl oraz dane kontaktowe do siebie.

 

Konkurs zakończony - bilety zdobyła użytkowniczka posługująca się nickiem ' Becia 77'. GRATULUJEMY!

red.

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: