Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Janek Wiśniewski padł (film)

Mamy dla Was jedną podwójną wejściówkę na film „Czarny Czwartek”, który poleca prezydent Bronisław Komorowski oraz IPN. Fundatorem nagrody jest cieszyńskie Kino „Piast”.

- Mam zaszczyt przedstawić Państwu jedną z najważniejszych premier polskich kin w 2011 roku, długo oczekiwaną produkcję Antoniego Krauzego „Czarny czwartek”. Film, wyświetlany pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, jest przejmującą rekonstrukcją wydarzeń w Gdyni w 1970 roku, zakończonych pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji – zachęca Marek Mendroch z Kina „Piast”. Film „Czarny Czwartek” zobaczymy w cieszyńskim kinie od 25 lutego do 10 marca. Obraz wyświetlany jest w Cieszynie w terminie premierowym, a nasze miasto jest najmniejszą pośród wszystkich premierowych lokalizacji.
 

Zwistun filmu "Czarny Czartek"

Mieczysław Cholewa czyli Janek Wiśniewski

Pierwowzorem bohatera słynnej Ballady o Janku Wiśniewskim wykonywanej przez Kazika do filmu „Czarny Czwartek”. Janek Wiśniewski padł jest Zbyszek Godlewski – 18-letni pracownik Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, zastrzelony 17 grudnia 1970 przez wojsko, które otworzyło ogień w kierunku zmierzających do pracy stoczniowców. Protestujący stoczniowcy podnieśli zwłoki i położyli na zdjętych z zawiasów drzwiach. Następnie przemaszerowali ulicami Gdyni z ciałem zamordowanego. To wydarzenie zainspirowało w 1980 roku opozycyjnego działacza Krzysztofa Dowgiałłę do napisania piosenki do muzyki Mieczysława Cholewy. Ponieważ nie znał on nazwiska ofiary, zastąpił je nazwiskiem „Janek Wiśniewski”. Utwór szybko stał się popularny w kręgach Solidarności.

„Ballada o Janku” niczym „Mury” Kaczmarskiego

Piosenkarz Kazik Staszewski mówił: - „Ballada o Janku Wiśniewskim” jest dla mnie istotną, ważną i piękną piosenką. To była, obok „Murów” Kaczmarskiego, żelazna pozycja – w mroku stanu wojennego niosła swego rodzaju nadzieję, mimo że wtedy tej nadziei nie sposób było dostrzec.


Częstochowski zespół Habakuk śpiewa "Mury" Jacka Kaczmarskiego

Dbałość o szczegóły połączona z rozmachem

- Twórcy „Czarnego czwartku” ukazują jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju z dokumentalną precyzją, niezwykłą dbałością o detale charakteryzujące epokę i bezprecedensowym rozmachem. Przejrzyście połączono w filmie inscenizację losów ofiar Grudnia`70 z fragmentami archiwalnymi. Mam nadzieję, że wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i Michała Kowalskiego jako Stefanii i Brunona Drywów, zainspirują młodego widza do refleksji nad realiami totalitarnego systemu – przekonuje Marek Mendroch.

Bronisław Komorowski też zaprasza na film


Film otrzymał pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej, a jego dystrybucję wspiera sam Bronisław Komorowski, prezydent RP. „Wśród ofiar Grudnia 1970 roku był Zbyszek Godlewski – „Janek Wiśniewski” ze znanej solidarnościowej pieśni. Osiemnastoletni chłopak, który rankiem 17 grudnia 1970 roku przyjechał do pracy w stoczni, na ulicach Gdyni znalazł śmierć od bratobójczej kuli. Wierzę, że potraficie wczuć się w los tego młodego człowieka, wyobrazić sobie cierpienie jego bliskich. Refleksja nad losem tej konkretnej osoby, jak i dziesiątków innych ofiar Grudnia, powinna pomóc Was zrozumieć jak cennym darek jest wolność. Jak trzeba ją szanować, cenić i wypełniać własną, pozytywną treścią” – pisze Bronisław Komorowski do najmłodszych widzów filmu, który ma służyć także jako materiał edukacyjny dla młodzieży.

Wygraj podwójny bilet

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na ten film do cieszyńskiego Kina „Piast”. Jak je zdobyć? Pamiętacie jakieś szczególne wydarzenie z walki o wolność przed 1989 rokiem? A może zafascynowała Was jakaś historia opowiedziana przez rodziców, bliskich, znajomych lub po prostu przeczytana w książce lub podręczniku historii? Podzielcie się ją z nami. Na Wasze komentarze czekamy do 24 lutego do godziny 12:00. Najciekawszą nagrodzimy podwójną wejściówką na film „Czarny Czwartek”.

(łg)

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: