Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kabotek, żywotek, bruclik, krypce... Książka 'Strój cieszyński' dziś w naszym konkursie!

Bogaty, świadczący o poczuciu piękna, kunszcie rzemieślników, wyjątkowości kulturowej... Cieszyński strój doczekał się obszernego i pięknie wydanego albumu dzięki Fundacji Braci Golec. Mamy dla Was 5 egzemplarzy książki!

Album „Strój Cieszyński” wydany przez Fundację Braci Golec to piąty tom z serii ''Stroje ludowe w Karpatach polskich''. Pomysłodawcami i wydawcami publikacji jest założona w 2003 r. przez Pawła i Łukasza Golców, liderów Golec uOrkiestra FUNDACJA BRACI GOLEC. „Stroje ludowe w Karpatach polskich” to kompleksowy projekt edukacyjno-badawczy realizowany przez Fundację Braci Golec od 2007 roku. Seria dziewięciu tomów przedstawiać będzie najważniejsze regiony etnograficzne Karpat polskich. Dotychczas ukazały się: „Mieszczański strój żywiecki”, „Strój górali śląskich”, „Strój górali żywieckich”, „Strój górali podhalańskich”oraz „Strój cieszyński”.

Promocja albumu „Strój cieszyński” odbyła się niespełna przed miesiącem [Pisaliśmy: Promocja albumu „Stroje Ludowe (…) Strój Cieszyński”). Album jest rozchwytywany nie tylko przez etnologów, ale również przez mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, których interesuje miejscowa kultura.

208 stronicowe wydawnictwo to bogato ilustrowana, wydana w twardej oprawie, skarbnica wiedzy o cieszyńskim stroju. Zawiera nie tylko informację na temat pochodzenia i historii stroju cieszyńskiego, jego obszaru występowania, ale również opisuje funkcje stroju, poszczególne elementy, tradycje z nim związane, a także zawiera refleksje nad współczesnością cieszyńskiego stroju. Album wzbogacony jest słowniczkiem pojęć gwarowych i spisem literatury. Co niezwykle istotne dla regionu, album jest dwujęzyczny – po polsku i czesku.

Autorami albumu są: Dyrektor Muzeum Beskidzkiego, etnograf Małgorzata Kiereś oraz etnolog, adiunkt w Zakładzie Pogranicza i Społeczności Lokalnych Grzegorz Studnicki. Prócz archiwalnych zdjęć w książce pojawiają się liczne fotografie współczesne, które wykonał Mirosław Sosna. Album w cenie 100 zł można zakupić na stronie Fundacji Braci Golec. Na pewno będzie to niezwykły świąteczny prezent!

Uwaga Konkurs!
Mamy dla Was 5 albumów „Strój cieszyński” wraz z płyta multimedialną i autografami Braci Golec! By zdobyć jeden album, trzeba napisać na maila konkurs@ox.pl jaki element stroju cieszyńskiego (lub góralskiego) jest dla Was najciekawszy. Liczymy na kreatywność. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone albumem. Konkurs trwa do 15 grudnia br. W mailu proszę podać imię, nazwisko i numer kontaktowy.

Konkurs zakończony!

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Mieliśmy sporo pracy, by wybrać te najciekawsze. W końcu zdecydowaliśmy, że albumy wygrywają: Ewa M., Teresa Z., Gabriela W., Marek K. oraz Maria L. Zwycięzcy zostali o wygranej i o sposobie odbioru nagrody zostali powiadomieni mailowo.

vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: