Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kapela Stela kolęduje na płycie

Najpiękniejsze kolędy stela do wigilijnego stołu proponuje Kapela Stela. Promocja płyty skoczowskiej kapeli będzie miała miejsce 7 grudnia o godz. 18.00 w Teatrze Elektrycznym.

Zaczęło się w 2012 roku. – Znalazłem fantastycznych ludzi, z którymi wspólnymi siłami stworzyliśmy i rozwijamy naszą kapelę, która jest coraz bardziej znana na Śląsku Cieszyńskim i odnosi różnego rodzaju sukcesy – mówi Łukasz Orawski, kierownik Kapeli Stela. Od tego czasu pięcioosobowa kapela gra tradycyjne góralskie pieśniczki z wielu regionów. Pochodzą ze Skoczowa, to tam na Kaplicówce można podziwiać najpiękniejszą panoramę Beskidu Śląskiego. I można tym widokiem podsumować cały repertuar Kapeli Stela. To nie tylko cieszyńskie przyśpiewki, te z tradycji wołoskiej, ale również Beskidu Żywieckiego czy nawet Małopolski i Tatr. – Inspirację znajdujemy też w bałkańskich utworach, cygańskich i dalej na południe – dodaje Łukasz Orawski. 

Kapelę Stela tworzą młodzi ludzie. Łukasz Orawski – kontrabas, wokal, absolwent Filologii Słowiańskiej, pracuje jako tlumacz języka czeskiego, przedstawiciel kapeli. Maja Oleksa – skrzypce, wokal, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, aktualnie studiuje kierunek związany z kulturą, to ona dba o czyste brzmienie, jakość wykonania i nowy repertuar. Paweł Grzyb – akordeon wokal, jest też gawędziarzem i laureatem wielu nagród w tej dziedzinie, Wojciech Mucha – skrzypce, z wykształcenia chemik, absolwent Politechniki Śląskiej, entuzjasta folkloru i historii, Jerzy Cholewa –klarnet, od młodzieńczych lat rozwija swoją grę na klarnecie i jest swego rodzaju najbardziej pozytywnym członkiem kapeli. Na co dzień uczą się i pracują, ale w kapeli pokazują swoje muzyczne talenty. Koncertują, swoim repertuarem uświetnili już niejedno cieszyńskie wesele.  Kapela właśnie nagrała pierwszą płytę z najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami stela. Uroczysta premiera płyty będzie miała miejsce 7 grudnia o godz. 18.00 w Teatrze Elektrycznym. Tam czekać będzie wiele góralskich niespodzianek. Jedną z nich będzie wystawa Sylwka Białasa, prezentującego piszczołki i anioły. A wszystko to w świątecznym góralskim klimacie. Na pewno nie zabraknie ulubionej kolędy Kapeli Stela „Gore gwiozda Jezusowi” ale będą też inne muzyczne inspiracje i repertuar nie tylko kolędowy. 

Kapela chce podziękować wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do wydania płyty. Przedpremierowo płytę można kupić w ARTadresie (Rynek 18), kosztuje 28 zł. Można również wygrać. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Do 20 grudnia na adres: konkurs@ox.pl należy nadsyłać życzenia świąteczne po góralsku. Trzy najpiękniejsze otrzymają płytę Kapeli Stela. W mailu należy podać imię i nazwisko i numer telefonu. 

(red)

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: