Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Miłość, pożądanie i walka płci

Noc świętojańska. Kuchnia w zamku hrabiego na wsi. Koniec XIX wieku. Arystokratka i lokaj. Flirt, erotyczna fascynacja. Walka klas i płci. Co z tego wyniknie? Odpowiedź 31 maja na deskach Sceny Polskiej.

Miłośnicy Sceny Polskiej nie mogą narzekać na nudę. To już kolejna ciekawa premiera w tym roku w czeskocieszyńskim Teatrze. Tym razem przeniesiemy się na dwór arystokraty, nie będzie tu jednak sztywnego konwenansu, ale pełne namiętności, walki klas i gry erotycznej starcie bohaterów.

Sztuka „Panna Julia” uważana jest powszechnie za jedną z najwybitniejszych sztuk Augusta Strindberga, zwanego ojcem współczesnego teatru. Powstały w 1888 dramat traktuje o walce klas, miłości, pożądaniu, wojnie płci i wzajemnych oddziaływaniach między nimi.

Choć bohaterów tu niewielu, gęsto w sztuce od emocji. Po pierwsze mamy tytułową pannę Julię (Julie), wychowaną w atmosferze zażartego antagonizmu między ojcem a matką. Wybujały egocentryzm i poczucie władczości, połączone z inteligencją, nadwrażliwością i urazami psychicznymi - rodzą w niej obsesyjną nienawiść do mężczyzn, w którą wkrada się w pewnych okresach wstydliwy pociąg do przedstawicieli tej płci. Jean jest lokajem i służy u hrabiego na zamku, jest synem parobka, ale też mężczyzną dorodny i bywałym - kelnerował w hotelach szwajcarskich, chadzał do teatru, dużo czytał. Potrafi więc zręcznie prowadzić konwersację z ekscentryczną panną, a także zadziwić ją swoim obyciem wśród ludzi i świata. Pod nieobecność ojca, podniecona atmosferą ludowej hulanki, Julia rozpoczyna ostentacyjny flirt z lokajem. Gra erotyczna między nimi rozwija się lawinowo… Do czego doprowadzi?

Jeśli chcecie się przekonać jak zakończy się ta historia, zapraszamy do rezerwacji biletów.


AUGUST STRINDBERG „Panna Julie [Panna Żu-li]"
Premiera: 31 maja 2015, godz. 17.30
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego
Czeski Cieszyn, ul. Ostrawska 67

Bilety w cenie 130,- Kc (ok. 20 zł) (dla emerytów i studentów 100,- Kc – ok. 15 zł) można zamawiać w biurze organizacji widowni: scenapolska@tdivadlo.cz , www.tdivadlo.cz , tel.: + 420 558 731 141.

Pozostałe terminy:
6 i 7 czerwca godz. 17.30
16 czerwca godz. 19.00


Obsada:
Joanna Litwin - Widera - Panna Julia
Tomasz Kłaptocz - Jean, służący
Małgorzata Pikus - Krystyna, kucharka
Marcin Kaleta - uczestnik tłumu
reżyseria i scenografia: Małgorzata Siuda


Uwaga Konkurs!
Mamy dla Was dwa podwójne bilety na premierę „Panny Julie”. Aby zdobyć bilet, trzeba odpowiedzieć na pytanie: Jaką bronią w wojnie płci dysponują panowie, a jaką panie? Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi. Konkurs trwa do 28 maja br. do godz. 12:00. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres konkurs@ox.pl w tytule podając nazwę spektaklu, a w treści prócz odpowiedzi na pytanie swoje dane imię, nazwisko i numer telefonu.


Przeczytaj też o Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie: Jedyny taki na świecie!

 

Konkurs zakończony!

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Najciekawsze, naszym zdaniem, przesłały: Agnieszka K. i Dominika K. Obie panie otrzymują podwójną wejściówkę (do odbioru w kasie Teatru przed spektaklem). Gratulujemy i życzymy udenego spektaklu!

 

Artykuł sponsorowany

vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: