Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nadmorski klimat w Skoczowie?

Kiedyś przychodzono do nich po sól kuchenną, dziś po zdrowie. Tężnie solankowe to miejsca, do których udajemy się, by odpocząć i pooddychać świeżym powietrzem. Ty też nie musisz jechać nad morze, by ''nałykać'' się jodu. Wystarczy wizyta w skoczowskiej tężni. Mamy dla was 5 biletów!

Chociaż znane są od XVII wieku, nie zawsze służyły jako inhalatoria. Niegdyś konstrukcje z drewna, wypełnione gałęziami tarniny wznoszono, by ułatwić sobie proces pozyskiwania soli kuchennej. Szybko jednak okazało się, że powietrze wokół tężni jest jakieś inne i pozytywnie wpływa głównie na drogi oddechowe. A dzieje się tak, ponieważ solanka rozpylana na gałęzie tarniny ulega rozpyleniu i odparowaniu, przez co powstaje szczególny aerozol o leczniczych właściwościach.

Zdrowia w tężni może szukać ktoś, komu dokucza katar, powracające zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, stres, depresja, nadciśnienie tętnice, astma, czy choroby tarczycy. Z powodu znacznego stężenia jodu nie poleca się jej osobom cierpiącym na nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe czy niedawno przebyty zawał serca. Dla tych, którzy się odchudzają dobra wiadomość – wizyta w tężni pobudza przemianę materii, więc przy okazji można zrzucić kilka kilogramów.

Pewnie nie każdy Polak o tym wie, ale Polska to kraj tężni. W 2008r. w Saragossie na światowej wystawie Expo fragment tężni posłużył nawet jako element Polskiego Pawilonu. Nic w tym dziwnego, gdyż w całej Europie nie znajdziemy starszych i większych tężni niż te w Ciechocinku, Inowrocławiu i Konstancinie. Także Śląsk Cieszyński obfituje w miejsca, w których możemy zrelaksować się jak na plaży. Swoją tężnie ma także Skoczów, a mieści się ona w budynku pływalni „Delfin” przy ul. Góreckiej 2A. Odwiedzić ją można nawet po ciężkim dniu pracy, gdyż czynna jest do nocy - w dni robocze od godz. 8.00 do 22.00 a w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 22.00.

Specjalnie dla czytelników OX-a Skoczowski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował aż 5 biletów na wizytę w tężni. Aby je zdobyć i pooddychać świeżym, prawie „nadmorskim” powietrzem odpowiedz na pytanie: Dlaczego to Tobie przydałaby się wizyta w tężni? Odpowiedzi prosimy zamieszczać w komentarzach do tego artykułu. Nagrodzimy najciekawsze wpisy. Konkurs trwa do końca maja. Jego wyniki zostaną ogłoszone 1 czerwca.

Konkurs zakończony!
Dziękujemy za wszystkie wasze komentarze. Chociaż wybór był niełatwy ostatecznie postanowiliśmy przyznać pojedyncze bilety na wizytę w tężni użytkownikom: krysia53, marekk, maniopl1 i jaga30. Ponieważ wielu z Was prosiło o podwójne wejściówki, a w konkursie mieliśmy do rozdania 5 pojedynczych biletów, wybraliśmy jednego użytkownika spośród tych, którzy chcieli wybrać się na tężnię z osobą towarzyszącą i przyznaliśmy mu dwa bilety - tym użytkownikiem jest audiofil8.
Zwycięzcom gratulujemy! Wejściówki na 1-godzinną wizytę w tężni na Krytej Pływalni „Delfin” można odebrać u nas w redakcji przy ul. Wałowej 3 w Skoczowie w godz.: 8.00-16.00. Bilety są ważne do 30 czerwca br., więc prosimy o odebranie ich przed tym terminem.

źródło: ox.pl
dodał: AGA

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: