Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Naznaczeni popkulturą (konkurs)

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Katedra ukazała się niedawno książka ''Naznaczeni popkulturą. Media elektroniczne i przemiany prowincji''. Jej autor, cieszynianin Bogusław Dziadzia, jest adiunktem w Zakładzie Edukacji Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim, a poza pracą naukowo-dydaktyczną zajmuje się praktycznymi wymiarami animacji kultury (współtworząc min. Biennale w Wenecji Cieszyńskiej).

W książce sporo miejsca poświecono wynikom badań przeprowadzonych w Cieszynie i wielu innych miejscowościach. Badania te dotyczyły poglądów i wiedzy na temat statusu peryferyjności i prowincji. Profesor Wojciech Burszta zaklasyfikował tę pracę do „kulturoznawstwa zaangażowanego, uwzględniającego uwarunkowania ekonomiczno-kapitałowe”, a profesor Kazimierz Krzysztofek stwierdził, że „Rozprawa ma duże walory poznawcze i może stanowić cenną pomoc dydaktyczną w zakresie wiedzy o mediach, popkulturze, komunikacji, małych strukturach społecznych. (...) Nie waham się (...) stwierdzić, że praca stanowić będzie coś w rodzaju reference book dla przyszłych badaczy prowincjonalności i lokalności w epoce popkultury, komputera i sieci” (z recenzji).

- Całkiem możliwe, że w dobie medialnej kultury nie ma już dostępu do klasycznie rozumianej lokalności, nie ma peryferii, ani dawnej prowincji. Wciąż jednak pozostają prowincjusze i wykluczeni. Ci pierwsi, z formacji dumnych ze swej ignorancji, i ci drudzy, którzy poza zasięgiem infrastruktury teleinformatycznej, edukacji, pozbawieni są prawa głosu. Męczennicy zmediatyzowanej rzeczywistości. Bywa, iż sądzą o sobie: szczęśliwi. Stan „poza zasięgiem” zdaje się być najbardziej zapuszczoną i niedostępną prowincją. Arkadią i oazą wolności po którą nie są jednak w stanie już sięgnąć. Dla całej reszty, tych którzy czerpać mogą z wszelkich osiągnięć kultury, prowincja pozostaje rozlicznymi wycieczkami, które wieść mogą na manowce, ścieżkami na których się gubimy, na których dowiadujemy się, jak mało wciąż wiemy - pisze Bogusław Dziadzia na prowincja.art.pl

Bogusław Dziadzia jest medioznawcą, socjologiem i artystą. Absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.  Od roku 1999 pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Zakładzie Edukacji Kulturalnej. W 2003 roku obronił doktorat "Manipulacja a media. Socjologiczne studium manipulacji multimedialnej. Prócz "Naznaczonych popkulturą" opublikował książki "Wpływ mediów. Konteksty Społeczno-Edukacyjne" oraz "Horyzonty kultury filmowej" (współautorem jest Ewelina Konieczna).

Poza pracą naukowo-dydaktyczną zajmuje się praktycznymi wymiarami animacji i upowszechniania kultury, uprawia malarstwo sztalugowe, fotografię, projektowanie graficzne jak również pisarstwo. W roku 2011 po wielu latach przerwy zaczął wystawiać – głównie obrazy z cyklu instrumenty [wystawa oAoS w Zamku Cieszyn, wspólna z Adamem Molendą i Magdą Szadkowską wystawa rakiety kosmiczne, kolonie pleśni i zdezelowane pudła rezonansowe w Galerie Půda Český Těšín].W 2012 roku współorganizował Biennale w Wenecji Cieszyńskiej – imprezę w której wzięło udział ponad stu artystów wystawiających w różnych przestrzeniach miasta Cieszyn.

Uwaga konkurs!
Mamy dla Was książkę Bogusława Dziadzi "Naznaczeni popkulturą. Media elektroniczne i przemiany prowincji"  ufundowaną przez Wydawnictwo Naukowe Katedra. Aby ją zdobyć, trzeba odpowiedzieć na pytanie "Czym jest dla Ciebie popkultura?". Na kreatywne odpowiedzi czekamy do 28 sierpnia br. pod adresem konkurs@ox.pl. W mailu prosze podać swoje imię i nazwisko oraz login na portalu. Rozwiązanie konkursu 29 sierpnia.

Dla wszystkich czytelników OX.PL rabat 30% na wszystkie zakupy w księgarni http://wnkatedra.pl/ do 31.08.2014. Przy podsumowywaniu zamówienia należy wpisać kod: GN01352m

 

Konkurs zakończony!

Zwycięzcę o wygranej powiadomiliśmy mailem.Zobacz też:
Sztuka w cieszyńskiej Wenecji
Szkoła oducza myślenia

 

NG

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: