Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nie powinno się żyć tak długo, czyli ''Sprawa Makropulos'' na Scenie Polskiej

Ma 342 lata. Jest młoda, piękna i bardzo nieszczęśliwa, a w sobotę 9 marca w Czeskim Cieszynie opowie, jak żyje się komuś nieśmiertelnemu. Bohaterka sztuki ''Sprawa Makropulos'' tak, jak prawie każdy z nas, pragnie młodości i urody, ale czy człowiek ma prawo przedłużać życie w nieskończoność? Odpowiedzi na to pytanie próbuje udzielić Karel Čapek, czeski pisarz i autor spektaklu, który już w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego.

Nie bez powodu Karel Čapek (1890-1938) nazywany jest przez niektórych krytyków „pisarzem przeczuć”. Gdyby żył dzisiaj, zapewne powiedziałby „a nie mówiłem?” Pisząc w 1922 roku sztukę „Sprawa Makropulos” przewidział na czym będzie skupiona uwaga społeczeństwa XXI wieku. Przedłużanie młodości i podtrzymywanie urody – bez względu na to, czy bardziej naturalnymi, czy na wskroś sztucznymi metodami – jest dzisiaj tym, co zaprząta uwagę zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W świecie, w którym starość jest przekleństwem, a każdy chce żyć długo i w miarę możliwości uniknąć oznak starzenia się, mało kto zastanawia się, czy ideał do którego dążymy jest warty starań. Marzymy o nieśmiertelności, a Emilia Marty, główna bohaterka „Sprawy Makropulos” ma jej dość.  

W sztuce Čapka wątek procesu sądowego miesza się z elementami science fiction, do tego jest tu opowieść o kobiecie, która poznała sekret długowieczności.
W 1926 roku na podstawie sztuki Karela Čapka, Leoš Janáček, czeski kompozytor skomponował operę, która właśnie została okrzyknięta najbardziej oczekiwaną premierą sezonu, a zaledwie dwa tygodnie temu miała swoją premierę w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Premiera spektaklu „Sprawa Makropulos” w reżyserii Pavla Ondrucha odbędzie się 9 marca br. w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. Bilety należy zamawiać w biurze organizacji widowni do 6 marca.


Uwaga konkurs!
Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na premierę "Sprawy Makropulos", która odbędzie się w sobotę 9 marca br. Aby wygrać, odpowiedz na pytanie: Co robisz żeby zachować młodość?
Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy biletami do teatru. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres konkurs@ox.pl do czwartku, 7 marca włącznie. Wyniki konkursu ogłosimy 8 marca. W treści wiadomości prosimy podać także swój login na portalu, imię, nazwisko i numer telefonu, a w tytule – nazwę konkursu: „Sprawa Makropulos”.

 

Konkurs zakończony!
Dziękujemy za odpowiedzi. Podwójne zaproszenie na spektatkl "Sprawa Makropulos" w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej wygrywają użytkownicy sophie57 i dankan. Gratulujemy i przypominamy, że premiera spektaklu odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 marca o godz. 17:30 w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie przy ul. Ostrawskiej 67. Bilety można odebrać w kasie teatru.Posłuchaj, co o spektaklu „Sprawa Makropulos” mówi sam reżyser Pavel Ondruch:

  

Więcej o sztuce znajdziesz tutaj.

(red.)
 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: