Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowa książka Idziego Panica

Od wielu lat trwa dyskusja na temat pochodzenia etnicznego mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Zagadnienie przestudiował wybitny historyk, specjalista dziejów naszego regionu, prof. Idzi Panic. Niedawno ukazała się książka jego autorstwa pt. Język mieszkańców Śląska Cieszyńskiego od średniowiecza do połowy XIX wieku, która rzuca nowe światło na newralgiczny problem.

Problem pochodzenia etnicznego mieszkańców Ślaska Cieszyńskiego od XIX wieku rozpala emocje w dyskusji pomiędzy historykami czeskimi i polskimi. Rodzimi znawcy dziejów uważali, że mieszkańcy naszego regionu byli od wieków Polakami. Swoja tezę opierali głównie na petycjach ks. Leopolda Szersznika, który pisał do władz austriackich, że dzieci w szkołach nie znają języka czeskiego, tylko polski. Odmienne stanowisko prezentowali badacze po drugiej stronie Olzy. Biorąc pod uwagę fakt, że kancelaria książąt piastowskich wydawała dokumenty w języku czeskim, wysnuli wniosek, iż mieszkańcy spornego terytorium musieli być Czechami.

Pod uwagę brano także spisy ludności tworzone przez rządy Austro-Węgier na przełomie XIX i XX wieku. Wykazują one, że większość osób zamieszkałych na Śląsku Cieszyńskim wskazała, że uważa się za Polaków. Wyniki spisów są jednak inaczej interpretowane przez czeskich komentatorów. Utrzymują, że taka sytuacja była konsekwencją napływu polskiej ludności z terenów Galicji, kierującej się do pracy, w rozwijającym się wówczas przemyśle w zagłębiu ostrawsko-karwińskim.

Współcześnie dyskusja toczy się już tylko i wyłącznie wokół tematu pochodzenia etnicznego mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Prof. Idzi Panic za temat badań obrał sobie język, jakim posługiwano się na co dzień na przestrzeni wieków, czyli w konsekwencji próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaki był język ludności etnicznej.

Odpowiedzi na nurtujące zagadnienia odnajdziemy w książce „Język mieszkańców Śląska Cieszyńskiego od średniowiecza do połowy XIX wieku” autorstwa naszego wybitnego znawcy regionu. Pozycja wydana jest przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Cieszynie. Zachęcamy do lektury.

Uwaga!!!

Mamy do rozdania dwa egzemplarze książki pt. „Język mieszkańców Śląska Cieszyńskiego od średniowiecza do połowy XIX wieku”. Aby zdobyć jeden z nich wystarczy odpowiedzieć na pytanie: w którym roku Śląsk Cieszyński przeszedł pod władanie Habsburgów? Odpowiedzi, wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem, nadsyłajcie na adres konkurs@ox.pl. Zwycięzców ogłosimy w poniedziałek, 22 sierpnia 2016r.

Konkurs zakończony!

Najszybciej poprawnej odpowiedzi udzielili: Ewelina SZ. (_estokrotkae) oraz Marcin Cz. (brak konta na OX.PL). Zwycięzców zapraszamy po odbiór książek do końca sierpnia br. do siedziby redakcji (Skoczów, Wałowa 3) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

 

Mateusz Bielesz

źródło: ox.pl
dodał: MB

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-19 15:43:50
Człowiek z Księstwa: \"...Zwycięzców ogłosimy w poniedziałek, 22 sierpnia 2016r...\" Coś szybko ten czas leci. Mamy dopiero 18 sierpnia a już są ogłoszeni zwycięzcy . A gdzie jest napisane, że DWIE PIERWSZE osoby, które nadeślą poprawną odpowiedź otrzymają książki???!!! Kłopot z logicznym formułowaniem zdań?
2016-08-19 20:40:58
krzysztof.mm: No to jeszcze jeden konkurs, bez nagród żeby nie było problemów.<br />Jak \'po naszymu\' będzie \&quot;w rzeczy samej\&quot;?
2016-08-22 08:57:03
yerbasmakuje: A może redakcja udostępni jakieś protokoły związane z konkursem, albo przedstawi komisję konkursową... W przeciwnym razie dalej będą uważać, że konkursy na OX.pl są ustawione, ktoś przekazuje jakiś fant, redakcja sobie robi promocję, a gadżetem się dzielą... Ot, tak to już u nas jest :/
2016-08-22 14:35:24
Natasza Gorzołka: Dzień Dobry,<br />do Człowiek z Księstwa - kolega Mateusz Bielesz zapisał więcej czasu potrzebnego na rozstrzygnięcie, niż rzeczywiście było potrzeba. Ponieważ błyskawicznie mieliśmy dużo zgłoszeń, szybko rozwiązaliśmy konkurs, by nie zajmować kolejnym osobom niepotrzebnie czasu potrzebnego na napisanie maila i nie robić im niepotrzebnie nadziei...<br />do krzysztof.mm - co to znaczy \&quot;jeszcze jeden konkurs bez nagród\&quot;. Nie bardzo rozumiem. Książki jak najbardziej są w redakcji. Nagrody zawsze są realne i wygrywany przez rzeczywistych czytelników (na co mam dowody w postaci podpisanych list odbioru). Proszę nie wprowadzać Czytelników w błąd.<br />yerbasmakuje - nie tworzymy do każdego konkursu protokołu... Ten był zresztą na zasadzie \&quot;kto pierwszy, ten lepszy\&quot; (wprawdzie kolega zapomniał o tym napisać, jednak można się było domyślić z charakteru konkursu, gdyż w naszej redakcji nigdy nie stosujemy rozstrzygnięć losowanych, gdyż wymaga to specjalnych zgłoszeń i zezwoleń). Co do książek/płyt zawsze prosimy o jeden egzemplarz dla redakcji (recenzenta) i co najmniej jeden na konkurs, nie mamy więc powodu \&quot;ustawiać konkursu\&quot;... Poza tym promocję robimy konkursem nie sobie, ale autorowi książki/wydawnictwu itd.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: