Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ondraszek i Czarna Julka - wznowienie powieści Morcinka

"Ondraszek" i "Czarna Julka" - dwie powieści Gustawa Morcinka, pisarza nieco zapomnianego w Polsce, ale o którym się pamięta na Śląsku Cieszyńskim, zostały wznowione przez Wydawnictwo Beskidy Bronisława Ondraszka z Zaolzia. Porównywaną do "Przygód Tomka Sayera" i"Czarną Julkę" i opowieść o XVI-wiecznym zbójniku, Ondraszku można wygrać już teraz w naszym konkursie.

Rok 2011 ogłoszony został na Zaolziu Rokiem Gustawa Morcinka. Z tej okazji dzieła pochodzącego z Karwiny pisarza, który zasłynął głównie "Wyrąbanym chodnikiem" i "Łyskiem z pokładu Idy", powracają w nowym wydaniu. Do księgarni w całej Polsce trafiła "Czarna Julka" i "Ondraszek". Obie powieści Gustawa Morcinka nie były wydawane od wielu lat.

"Czarna Julka" to opowieść o dziewczynie, tytułowej Julce, która jest przywódczynią bandy chłopaków. Pochodzi z mieszanego, włosko-niemieckiego małżeństwa mieszkającego na Śląsku Karwińskim. Jarosław-Jot-Drużycki pisze o niej: (...) książka ta to przede wszystkim mit o utraconej Arkadii, to opowieść o owym mitycznym "złotym wieku", kiedy rzeczywistość wprost roiła się od herosów, a Niebo było tak blisko Ziemi, ze spokojnie można było wybrać się doń na piechotę (...)[J. Jot-Drużycki, Zdążając Julczynym śladem..., w: Czarna Julka]

"Ondraszek" opowiada dzieje Andrzeja (Ondraszka) Szebesty (lub Ondra, syna Ondry Fucimana, jak podają nowsze źródła)  na pół legendarnego zbójnika śląskiego, a Morcinek, jak pisze we "Wstępie" utkał ją  z "z materiałów, życia, twórczej fantazji, pracy, ślęczenia nad starymi szpargałami i wielu innych rzeczy. Jedną z nich, może najważniejszą, było pragnienie, żeby legendę śląską o zbójnickiej swobodzie i chłopskiej tęsknocie za wolnością przekazać ludziom, którzy o tych sprawach mało wiedzą." [G. Morcinek, Słowo od Autora, w: Ondraszek].

Książki wydano z inicjatywy Józefa Swakonia ze wsparciem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w nakładzie po 2 tys. egzemplarzy. Prezentowane książki można nabyć m.in. w Skoczowie w MCK „Pod Pegazem”, ul. Targowa 26,  tel. 33 479 15 00

Pisaliśmy:

2011 Rokiem Morcinka

Śladem Czarnej Julki


Uwaga konkurs!!
Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym można wygrać po egzemplarzu "Czarnej Julki " i "Ondraszka". Powieści zdobędzie 1 osoba, która najszybciej poprawnie odpowie na pytanie: 
W którym roku po raz pierwszy wydano "Ondraszka"?

Konkurs zakończony!

Po jednym egzemplarzu "Czarnej Julki" i "Ondraszka" zdobywa użytkownik: stanl. Książki można odebrać w siedzibie Portalu OX.PL w Skoczowie (ul. Wałowa 3) od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

Gratulujemy wygranej!! Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: