Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Piękne, ambitne, nieodgadnione

Choć żyły w cieniu swoich mężczyzn - artystów malarzy, to właśnie im Kossakowie zawdzięczają swoje siedziby kupowane często za posagi swoich kobiet. Za co jeszcze Kossakowi mogli wielbić swoje żony, teściowe i matki? Joanna Jurgała-Jureczka pisarka z Kończyc Wielkich zaprasza do spotkań z Kobietami Kossaków, które w swoich życiorysach skrywają niejedną tajemnicę?

W zeszłym roku miała miejsce promocja książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna” autorstwa Joanny Jurgały-Jureczki wydana przez PWN. W tym roku Polskie Wydawnictwo Naukowe proponuje kolejną opowieść tym razem „Kobiety Kossaków”.

Zwykłe codzienne życie kobiet Kossaków przeplatało się z wielką sztuką i epokowymi wydarzeniami historycznymi. Żyły w cieniu artystów malarzy i choć to one były majętne i dobrze urodzone to właśnie za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby.

Bohaterkami książki Joanny Jurgały-Jureczki są: Zofia z Gałczyńskich Kossakowa – żona Juliusza i seniorka rodu, Zofia z Kossaków Romańska i Jadwiga z Kossaków Unrużyna – córki Zofi i i Juliusza, Maria z Kisielnickich Kossakowa – żona Wojciecha, synowa Juliusza, Anna z Kisielnickich Kossakowa – żona Tadeusza, synowa Juliusza oraz najmłodsze pokolenie: Jadwiga Witkiewiczowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak – wnuczki Juliusza.

Każda z opisywanych przez autorkę przedstawicielek otrzymuje atrybut. Kolor srebrny i srebrna koronkowa suknia przypisane są teściowej Juliusza Kossaka – Anieli z Kurnatowskich Gałczyńskiej. Tykający miarowo zegar jest znakiem rozpoznawczym Zofii z Gałczyńskich Juliuszowej Kossakowej. Kwiat kasztanowca autorka przypisała Marii z Kisielnickich Wojciechowej Kossakowej, wychowującą Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Magdalenę Samozwaniec. Róża to znak Anny z Kisielnickich Tadeuszowej Kossakowej. 

Książka zawiera szereg ilustracji czy drzewo genealogiczne rodziny Kossaków. Autorka wykorzystała szereg niepublikowanych dokumentów i zapisków prywatnych kobiet.

Serdecznie zapraszamy do podróży w świat kobiet związanych z Kossakami. Do świata pełnego wielkich wydarzeń, ale również codziennych trosk i zmartwień. Dzięki uprzejmości wydawnictwa PWN mamy dla Was dwa egzemplarze książki „Kobiety Kossaków”, aby otrzymać książkę należy podać w mailu wysłanym na konkurs@ox.pl, przynajmniej jeden tytuł książki autorstwa Joanny Jurgały-Jureczki.

(red)

 

Konkurs zakończony. Książki otrzymają Pani Klaudia Pasterny i Sylwia Kubala. Gratulujemy znajomości twórczości autorki. Szczegóły otrzymają Panie mailem.
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: