Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim

W księgarniach ukazała się już książka ''Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim'' pod redakcją Andrzeja Drobika- zbiór 20 wywiadów dotyczących szeroko pojętego Śląska Cieszyńskiego, które poruszają najróżniejsze tematy związane z naszym regionem. Mamy dla Was trzy egzemplarze.

Ekumenizm, bycie stela, werbusi, Zaolzie, góralszczyzna – to tylko niektóre z tematów poruszanych w publikacji. Książka ma formę wywiadów, ponieważ, jak czytamy we wstępie – „wszystko zaczyna się od rozmów i od zadawania pytań”. Autorzy zaprosili zatem dwadzieścia osób, które odpowiadały na pytania i wątpliwości dotyczące Śląska Cieszyńskiego, a czasem same zadawały dodatkowe pytania.

- Są książki wciągające, mądre i potencjalne bestsellery. Każde z tych określeń pasuje do "Rozmów o Śląsku Cieszyńskim". Pozwoliłbym sobie dodać, że jest to także książka odważna, potrzebna i istotna. Śmiem twierdzić, że na kilka następnych lat zdeterminuje nasze mówienie o Śląsku Cieszyńskim - ocenił wydawnictwo nasz redakcyjny kolega, Łukasz Grzesiczak z Novinka.pl.
 
Wśród rozmówców pojawili się m.in.: JAN SZTEFEK („Wielki Zbójnik” Gromady Górali Śląska Cieszyńskiego), z którym rozmowa toczy się o góralskości w niegóralskim Ustroniu. O duszy górala i miejscu, które jest buforem między mieszczańskim Cieszynem, a górską Wisłą, EWA GOŁĘBIOWSKA (Dyrektor Zamku Cieszyn, znawczyni sztuk użytkowych, animatorka kultury) – o dizajnie i ładnych rzeczach, na przykład zdobionej szafie, w której cieszyniacy chowają przysłowiowe trupy, JAROMIR NOHAVICA (pieśniarz, poeta, autor m.in. „Cieszyńskiej”) – o granicach i ich przekraczaniu. O muzyce i pieśniach, które są trochę jak Cieszyn – melodyjne i symboliczne, MARIUSZ MAKOWSKI (historyk, przez lata prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej) – o języku i szybkiej nauce gwary. O tym co różni nas od reszty Polski. I znowu - o granicach, TADEUSZ SŁAWEK (poeta, tłumacz, eseista, były rektor Uniwersytetu Śląskiego, z zamiłowania muzyk) – Znowu o „stelości”, tym razem wręcz filozoficznie. I o dziedzictwie Cieszyna – miasta z piękną tradycją XVIII-wieczną. Tradycją niewykorzystywaną, BOGUSŁAW SŁUPCZYŃSKI (założyciel i dyrektor Cieszyńskiej Sceny Teatralnej) – kultura, bohaterowie, autorytety. Wszystko to z teatrem i Bolko – Kantorem w tle, ZBIGNIEW WAŁACH (muzyk, założyciel i lider zespołu Wałasi) – o muzyce, która gra w duszy i historii człowieka. O harmonii, która pojawia się w górskiej samotności. I wielu innych.

 
Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim to też Ci, którzy zadają pytania: Andrzej Drobik, Dawid Legierski i Justyna Szczepańska. To w końcu 20 zdjęć Pawła Hermana, które same w sobie tworzą pewna historię, oraz okładka, której tworzenia podjął się Wojciech Jendysik.

Książka dostępna jest już w księgarniach oraz w sprzedaży wysyłkowej – zamówienia można składać też na adres: info@madeinsci.com

Uwaga Konkurs!
Mamy dla Was trzy egzemplarze książki "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim". By zdobyć jeden z nich, napiszcie na maila konkurs@ox.pl z jaką znaną osobistością związaną ze Śląskiem Cieszyńskim, żyjącą lub nie, chcielibyście porozmawiać i o co byście ją zapytali. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi. W mailu proszę podać swój login na portalu. Konkurs trwa do 20 czerwca br.

Konkurs zakończony!

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Nagrodę w postaci książki otrzymuje Użytkownik: pp22, azazeal, monisia1635. Gratulujemy! Nagrody można odbierać do 15 lipca br. od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00 w siedzibie portalu OX.PL (Skoczów, ul. Wałowa 3).


(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: