Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W cieszyńskim mateczniku

Pod koniec grudnia ub. roku ukazała się książka pt. ''W cieszyńskim mateczniku'' prof. Daniela Kadłubca. Recenzujący ją prof. Jan Miodek nazwał wydawnictwo ''naukową syntezą imponującej wiedzy i wieloletnich przemyśleń''.

Wydawnictwo składa się z dwóch części: pierwsza jest poświęcona uwarunkowaniom cieszyńskiej tradycji ludowej i na szerokim tle historyczno-kulturowym wyjaśnia jej specyfikę i drogi, na których się kształtowała, eksponując szczególnie kulturę duchową; druga traktuje o źródłach, zróżnicowaniu i jakości gwar cieszyńskich, zwłaszcza zaolziańskich, obala wiele mitów z tym związanych, posługując się bogatym i różnorodnym materiałem dowodowym.

O tej pierwszej napisał znakomity pisarz Wilhem Szewczyk tak: Daniel Kadłubiec zastosował w swojej pracy metodę, od której odbiega coraz to bardziej uczona polska folklorystyka. Omawia po prostu historię ziemi cieszyńskiej niemal jednym tchem, ale niezwykle sugestywnie, jak gdybyśmy spotkali się z nią po raz pierwszy (...). Gdyby książka ta ukazała się w Polsce, reklamowałbym ją następująco: „Chcecie się dowiedzieć, skąd się wzięła trwałość, żywotność i specyficzna jakość polskiej kultury za Olzą – kupujcie tę publikację. Ona wam najlepiej wyjaśni jej źródła i rozwieje wasze wątpliwości.

Z kolei jej część drugą zrecenzował Profesor Jan Miodek, pisząc m. in.: Praca prof. Daniela Kadłubca, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki i kultury ziemi cieszyńskiej, jest dokonaniem stojącym na najwyższym poziomie merytorycznym i metodologicznym. Syn tego regionu, władający perfekt jego gwarami i znający każdy jego zakątek, stworzył naukową syntezę swej imponującej wiedzy i wieloletnich przemyśleń. Jestem głęboko przekonany, że będzie ona zaliczona do rejestru najbardziej znaczących i najwspanialszych osiągnięć polskiej dialektologii.

Książka jest do nabycia w polskiej księgarni państwa Wirthów, Czeski Cieszyn, ulica Čapka 7.



Prof. zw. dr hab. Karol Daniel Kadłubiec
, DrSc. urodził się 22 VII 1937 na Karpętnej (na Fojstwiu). Tutaj uczęszczał do szkoły ludowej. Następnie pobierał naukę w szkole wydziałowej w Bystrzycy nad Olzą i Jedenastoletniej Szkole Średniej w Czeskim Cieszynie. Maturę zdał w 1955 roku, po czym studiował filologię słowiańską na Uniwersytecie Karola w Pradze, gdzie doktoryzował się, a następnie uzyskał habilitację. Kolejna habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł profesora odebrał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. Napisał ponad 600 pozycji – zwarte monografie, studia i rozprawy poświęcone zagadnieniom folklorystyki, językoznawstwa lub łączące te dwie dyscypliny.
 

Uwaga Konkurs!

Mamy dla Was trzy egzemplarze książki "W cieszyńskim mateczniku". Aby zdobyć jeden z nich, proszę napisać (na adres konkurs@ox.pl), którą z prac prof. Kadłubca cenisz najbardziej i dlaczego. Konkurs trwa do 1 lutego br. W treści maila proszę podać swoje imię i nazwisko oraz login.

 

Konkurs Zakończony!

Książki otrzymują: optymista, jestem_kotem i Temperance. Gratulujemy! Książki są do odbioru w siedzibie redakcji - Skoczów, Wałowa 3 od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00

 

Natasza Gorzołka
 

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: