Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wiosna, ach to Ty!

Zrobiło się ciepło. Zazieleniły się trawniki. Gdzieniegdzie zakwitły krokusy i przebiśniegi. Powitano pierwsze bociany. A więc wiosna! Dziś (20.03.2015) powitamy wiosnę astronomiczną, jutro kalendarzową.

Coraz dłuższe dni, coraz wyższa temperatura, kwitnące kwiaty, drzewa. Dziś o 23:45 wraz z równonocą wioseną świętować możemy pierwszy dzień wiosny astronomicznej, jutro pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Mówi się również o wiośnie klimatycznej– za tą uważa się okres w roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C i wiośnie fenologicznej, w której za początek przyjmuje się początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów.

W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca.

Z czasem przesilenia, pierwszego dnia wiosny i tzw. marzanią niedzielą związane było niegdyś na całym Śląsku wiele obrzędów. Marzania niedziela – to niedziela, kiedy wynoszono ze wsi marzannę, czyli kukłę ze słomy, ubraną w ludowy strój kobiecy, uosabiającą zimę, śmierć, choroby i wszelkie zło. Niesiono ją nad rzekę na długiej żerni i tam rozbierano i wrzucano do wody, by wraz z odchodzącą zimą odpłynęła do morza. Jeżeli nie było rzeki, kukłę spalano. Niekiedy za pochodem z marzanną szli chłopcy z marzaniokiem, czyli postacią męską.

W Trójwsi (Istebna, Jaworzynka, Koniaków) był inny zwyczaj związany z końcem postu i nadejsciem wiosny. W ostatnich dwóch tygodniach przed świętami Wielkiej Nocy, wszystkich gospodarzy w Istebnej obchodziły tzw. „morzany”. Były to dwie dziewczynki, pochodzące z biedoty miejscowej lub pozamiejscowej. Jedna z dziewczynek trzymała lalkę ze szmat, druga dziewczynka miała ze sobą koszyczek, do którego gospodynie domu, do którego przyszły, dawała jajka lub pieniądze.
 

Uwaga konkurs!

Dzieci będą topić marzannę w rzekach, a może Wy macie ochotę popluskać się na... basenie? Mamy dla Was cztery bilety, każdy na jedną godzinę na basenie Delfin w Skoczowie. Żeby otrzymać bilet należy wpisać pod artykułem pochwałę wiosny. Nagrodzimy osoby, które wymyślą najciekawsze pochwały. Konkurs trwa do 22 marca, rozwiązanie w poniedziałek, 23 marca w tej wiadomosci.

 

Konkurs zakończony!

Bilet na basen otrzymują: pupi, brackii, goleszowianin2010, gosia89. Gratulujemy! [Uwaga! bilety są ważne do końca marca br.!]vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: