Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wszędobyl grasuje w powiecie

Skąd Królowa Anglii ma koronkową serwetkę? Gdzie budowano szańce, broniąc się przed Turkami? Jak powstają szyny kolejowe? Teraz odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na planszy gry Wszędobyl. To prawdziwa wycieczka po Euroregionie Śląsk Cieszyński. Na trasie prowadzącej przez niemal wszystkie miejscowości Euregionu, spotka nas wiele przygód. Po polskiej i czeskiej stronie granicy oprowadzać nas będzie sympatyczny wodnik Olziaczek.

Przygoda zaczyna się u podnóża gór Beskidu Śląskiego. Wysiadasz na stacji kolejowej „Wisła Uzdrowisko” i trafiasz prosto na Tydzień Kultury Beskidzkiej. W Koniakowie nie możesz uwierzyć w precyzję miejscowych koronkarek. Kilka rzutów kostką dalej stoisz na szczycie skoczni w Wiśle-Malince i czujesz się jak Małysz w czasie mistrzostw. Lądujesz z telemarkiem w Górkach Małych, dokąd zwabia cię zapach dochodzący z Chlebowej Chaty. W Chybiu wpadasz do błotnistej sadzawki, ale już kilka skoków pionkiem dalej jesteś po czeskiej granicy – to znak, że do mety coraz bliżej.  

We Wszędobyla grają przynajmniej dwie osoby. Zwycięża ten, kto pierwszy dotrze na cieszyński rynek. Przewodnikiem wycieczki jest wodnik Olziaczek. Chociaż ma zieloną brodę i nosi rybę w kieszeni, jest bardzo przyjaznym stworzeniem: - Było wiele pomysłów na regionalną maskotkę, między innymi utopiec. W końcu Kolormedia pokazały nam projekt wodnika Olziaczka i to był strzał w dziesiątkę – mówi Bogdan Kasperek, dyrektor SRiWR „Olza”. – Do stycznia gotowy będzie specjalny skafander Olziaczka. Powstaną również inne gadżety np. linijki i medale – dodaje dyrektor.

Wszędobyl to seria gier planszowych, które promują regiony, a ponadto uczą i integrują rodziny. W podobny sposób swój region poznają mieszkańcy powiatu rybnickiego czy Katowic, ale nie tylko – powstało już 9 plansz i tworzone są kolejne. Gra dla Euroregionu Śląsk Cieszyński powstała dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” oraz katowickiej firmie Kolormedia. Wkrótce pojawi się specjalne wydanie naszego Wszędobyla: - Aktualnie pracujemy nad podwójną planszą. Na jednej stronie znajdzie się Wszędobyl Euroregionu Śląsk Cieszyński, a na drugiej gra, która powstaje we współpracy z francusko-niemieckim partnerem - Eurodystryktem Regio Pamina – mówi Bogdan Kasperek. – Nasz Olziaczek przyjedzie w odwiedziny do zaprzyjaźnionego regionu na pograniczu Niemiec i Francji. O to, aby nie zbłądził w nieznanym terenie zadba Elfka Pamina – opowiada dyrektor.

Plansza Wszędobyla ma też wersję plenerową – standardową o wymiarach 3 x 2 m i większą – mierzącą 6 x 4 m. Mega plansze będą krążyły po Euroregionie Śląsk Cieszyński i zagrać będzie mógł każdy, 4-letnie dziecko a także dorosły: - Najprawdopodobniej premiera Wszędobyla Plenerowego nastąpi końcem listopada. Pierwszą grę na dużej planszy rozegrają politycy z naszego regionu – dodaje Kasperek.

Już teraz Wszędobyla można nabyć w Agencji Informacji Przygranicznej działającej w Cieszyńskim Centrum Informacji w Cieszynie (obok wejścia głównego do Ratusza). Szczegółowe informacje na temat gry można zobaczyć na stronie www.wszedobyl.pl

Uwaga Konkurs!

Wspólnie z SRiWR „Olza” przygotowaliśmy dla Was 7 egzemplarzy gry. Aby je zdobyć, trzeba napisać, jakie, Twoim zdaniem, przygody przeżyje Olziaczek w regionie Pamina. Wygrają najciekawsze odpowiedzi. Na odpowiedzi czekamy do 30 listopada. Maila z odpowiedziami prosimy słać na anna.gabrys@ox.pl w tytule wpisując "Konkurs Wszędobyl". W mailu proszę podać imię i nazwisko. Odpowiedz musi pochodzić z adresu, na które zarejestrowane jest konto na Portalu OX.PL. Wyniki zostaną ogłoszone 1 grudnia na portalu. Najciekawsze historie opublikujemy.

Do konkursu zapraszamy zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

Nagrody będą do odbioru w siedzibie redakcji (Skoczów, Wałowa 3). Nagród nie wysyłamy pocztą!

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: