Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wygraj bilet na wydarzenie sezonu- premierę ''Powsinóg beskidzkich'' Emila Zegadłowicza na Scenie Polskiej!

Był miłośnikiem Beskidów, skandalistą, jednym z ulubionych poetów Jana Pawła II. Pisał o artystach, ale i o ludziach prostych: szklarzach, zdunach, kamieniarzach wędrujących po beskidzkich wsiach. Dzieło Emila Zegadłowicza, Powsinogi beskidzkie będzie miało premierę na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

Emil Zegadłowicz to jeden z najgłośniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego, poeta, prozaik, znawca sztuki i wielki miłośnik Beskidów. Niegdyś uznany za skandalistę, twórcę powieści pornograficznych i antyklerykała. Jak sam mówił o sobie w jednym z wywiadów „Począwszy od przekładu Fausta przez każde przemówienie, artykuł, wiersz – snuje się za mną widmo skandalu, przeciwności, rozgłosu, wyzwisk, zachwytów, odsądzania od czci i wiary: nic nie robię, tylko te świętości szargam”. Wizerunek jednocześnie świętego i bluźniercy, hedonisty i franciszkanina, pełen sprzeczności przylgnął do niego na dobre. To człowiek, który wpierw dostał honorowe obywatelstwo Wadowic, a trzy lata później został go pozbawiony.

Urodzony w Bielsku Zegadłowicz był jednym z ulubionych poetów Jana Pawła II. Papież dzielił z nim niewątpliwie pasję do gór. Zegadłowicz jest autorem wielu wierszy o pięknie beskidzkiej krainy i niezwykłości jej ludzi. Jednym z takich utworów jest tom ballad „Powsinogi beskidzkie”.

Powsinogi beskidzkie to – jak pisze sam autor na wstępie – „postacie sękate, żylaste, twarde i wichrowate jak te łyka drzewinowe na wietrznych szczytach rosnące”, „koślawe, graniate, pokręcone”, „osobliwe nad wyraz”, „ostatni to dziś potomkowie baśniarzy, klechdziarzy, bajdałów”.

Powsinogi to zbiór nietuzinkowych postaci: Druciarz Kuternoga, który przybył gdzieś ze Spisza, z Oraw i po wsiach drutuje garnki, Śklarz Bezimieniec wstawiający szyby do okien, Sadownik Kubuś Mąka opowiadający pięknie o drzewach, rzeźbiący niezwykłe drewniane rzeźby Świątkarz Jędrzej Wowro, którego Chrystus Frasobliwy u samego Prezydenta Mościckiego stał. To Kamieniotłuk, który drogi układa, Piecarz Jan Tumulik, zdun nad zduny. Wszyscy oni to wędrujący artyści, domorośli filozofowie, pełni historii przypowieści i anegdot wędrowcy. Ludzie prości i doświadczeni przez los, nawykli do ciężkiej pracy, głosu, chłodu i wędrówki. A wszyscy prawdziwi, żyjący ludzie, których na swej drodze spotkał Zegadłowicz.

Świat powsinóg to świat wsi, świat folkloru, wierzeń na wpół religijnych, na wpół magicznych, to świat przyrody i ludzi, którzy zmagają się z losem często w niekorzystnych warunkach. To świat pełen magii, którą zna każdy, kto przemierzył choć jeden ze szlaków Beskidów.

 

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego
w Czeskim Cieszynie (ul. Ostrawska 67)

Emil Zagadłowicz POWSINOGI BESKIDZKIE
sobota 11 kwietnia 2015, godz. 17.30

Bilety w cenie 150,- Kc (ok. 20 zł) (dla emerytów i studentów 100,- Kc – ok. 15 zł) można zamawiać w biurze organizacji widowni: scenapolska@tdivadlo.cz , www.tdivadlo.cz , tel.: + 420 558 731 141).

Więcej informacji na: tdivadlo.cz

 

Uwaga konkurs!

Mamy dla Was dwa podwójne bilety na premierę "Powsinóg beskidzkich" ufundowane przez Scenę Polską Teatru Cieszyńskiego. Aby zdobyć bilet trzeba odpowiedzieć na pytanie: Co kochasz w Beskidach najbardziej? Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy wysyłac na maila konkurs@ox.pl. Wygrają dwie najciekawsze odpowiedzi. Konkurs trwa do 9 kwietnia do godz. 12.00 (rozwiązanie konkursu po 12:00).

Konkurs zakończony!

Po dwa podwójne bilety wedrują do: Konrada D. i Elżbiety W. Gratulujemy! Zwycięzcy o wygranej zostali poinformowani mailowo.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: