Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wygraj książkę historyczną

Mamy niespodziankę dla wszystkich fanów historii. Na zwycięzców w naszym konkursie czekają dwie pasjonujące książki ufundowane przez krakowskie Wydawnictwo Literackie.
 Agata Tuszyńska – pisarka, poetka i ceniona reportażystka – pisze biografię żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran. „Oskarżona: Wiera Gran” to opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los. Miała wszystko, czego potrzeba wschodzącej gwieździe – egzotyczną urodę, piękny niski kontralt, i muzykę we krwi. Była tak nieśmiała, że pierwsze piosenki śpiewała zza sceny obawiając się zetknięcia z publicznością. Do lata 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o wszelkich barwach miłości. Wiera Gran mieszkała i śpiewała w dziennicy zamkniętej od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy. Oskarżono ją o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką i unicestwiono za życia. Uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komit

etu Żydów Polskich opuściła Polskę w 1950 roku, ale nigdy nie pozbyła się uciekła od swej młodości. Wszędzie –we Francji, Wenezueli - dosięgła ją przeszłość: pomówienie, znieważenie, zniesławienie, szkalowanie.

„Rotmistrz Sosnowski. As wywiadu Drugiej Rzeczpospolitej” to historia polskiego Bonda. Henryk Ćwięk snuje opowieść o jednym z najbardziej skutecznych, ale i kontrowersyjnych agentów II RP. Sosnowski z końcem lat 20. objął agenturę w Berlinie, prowadził życie światowca, zdobywając względy kilku ustosunkowanych kobiet. Do 1936 był najważniejszym informatorem zza zachodniej granicy, przekazywał m. in. dane dotyczące agresji III Rzeszy na Polskę. Po powrocie do kraju został oskarżony o podwójną agenturę, ale zarzutów nie udowodniono. Dalsze losy agenta Sosnowskiego pozostają niejasne, a książka Henryka Ćwięka rzuca nowe światło na tę historię.

Mamy dla Was po jednym egzemplarzu obu książek. Wystarczy, że w komentarzach pod tą wiadomością przekonacie nas, że to właśnie Wy powinniście ją wygrać. Na Wasze głosy czekamy do 3 lutego do godziny 12:00.

(łg)

źródło: Ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: