Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zobacz komedię 'Grube ryby' na Scenie Polskiej!

Panny na wydaniu i starzy kawalerowie. Mistrzowska komedia nieporozumień Bałuckiego ''Grube ryby'' na deskach Sceny Polskiej! Mamy bilety na ostatnią premierę Sceny Polskiej w tym sezonie!

Sztuka Bałuckiego „Grube ryby” jest uważana za jedną z najlepszych sztuk czołowego dramaturga pozytywizmu. Akcja komedii toczy się w wiejskim dworku pana Onufrego Ciaputkiewicza, u którego bawią dwaj starzy kawalerowie - Wistowski i Pagatowicz. Czas schodzi im mile na partyjkach w karty. Błogi spokój zakłóca jednak wiadomość o nagłym przyjeździe Wandy - wnuczki i "oczka w głowie" Ciaputkiewiczów. Kawalerowie chcą się naprędce ewakuować, gdyż uważają się za "grube ryby", na którą polują panny na wydaniu... Wiele zabawnych nieporozumień, wartka akcja i dowcipne dialogi – to cechy charakterystyczne komedii Bałuckiego. Miły wieczór gwarantowany!

Bałucki, mieszczanin, syn krawca, uczestnik organizacji spiskowych w Galicji. Prowadził spór z ruchem młodopolskim, autor komedii nawiązujących do tradycji Aleksandra Fredry – jak Polowanie na męża (1865), Grube Ryby (1881) czy Klub Kawalerów (1890). Po zdiagnozowaniu nerwicy zastrzelił się. Co ciekawe wg niketórych źródeł debiutował w 1860 roku na łamach... "Gwiazdki Cieszyńskiej" wierszami Do ojca (nr 16/1860) i Niedzielna pieśń pastuchy (nr 26/1860). Dla dekadentów jego twórczość była synonimem filisterstwa i tzw. bałuczczyzny, apologii życia mieszczańskiego, choć jego sztuki były często satyrą na życie mieszczańskie.

MICHAŁ BAŁUCKI „Grube ryby”
Premiera: 27 czerwca 2015 [sobota], godz. 17.30
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego
Czeski Cieszyn, ul. Ostrawska 67

Bilety w cenie 130,- Kc (ok. 20 zł) (dla emerytów i studentów 100,- Kc – ok. 15 zł) można zamawiać w biurze organizacji widowni: scenapolska@tdivadlo.cz , www.tdivadlo.cz , tel.: + 420 558 731 141.

To ostatnia premiera w tym sezonie - ostatni spektakl - w piątek 3 lipca o godz. 21.00 " - Zapraszamy na spektakl plenerowy „Ondraszek – Pan Łysej Góry” na cieszyńskie Wzgórze Zamkowe. Dziękujemy za wspólnie spędzony sezon, zapraszamy serdecznie na kolejne spektakle i premiery po wakacyjnej przerwie - mówi Joanna Wania, kierownik literacki Sceny Polskiej.
 

Uwaga Konkurs!
Mamy dla Was dwie podwójne wejściówki na „GRUBE RYBY”. Aby je zdobyć, trzeba w zabawny sposób dokończyć przynajmniej trzy znane przysłowia, np. Kto rano wstaje… ten jest niewyspany! Odpowiedzi wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i loginem na ox.pl prosimy przesyłać na adres konkurs@ox.pl do 25 czerwca do godz. 12.00.


Konkurs zakończony!

Dziękujemy za wszystkie zabawne odpowiedzi. Postanowiliśmy nagrodzić Użytkowników: brzeczek i Krakus. Bilety będą do odbioru w kasie Teatru przed spektaklem po podaniu imienia i nazwiska.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: