Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ciekawy przegląd filmów ''Babie Lato Filmowe''

Bystrzyca, Trzyniec i Jabłonków. Tuż za miedzą odbędzie się ciekawy Festiwal filmów polskich, czeskich i słowackich - Babie Lato Filmowe. W dniach 5-9 października każdy kinoman musi tam być!

Początek października na pograniczu mieni się nie tylko kolorami jesieni, ale też barwami kina. Już po raz 24. spotkamy się w ramach festiwalu filmowego Babie Lato Filmowe. Imprezę po raz pierwszy zorganizowało Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej wraz z Kongresem Polaków w RCz w 1993 roku w Cierlicku. Pomyślana pierwotnie jako niekonkursowy przegląd filmów polskich, zaczęła się dynamicznie rozwijać – w kolejnych latach przyjęła formę festiwalu prezentującego filmy z trzech krajów – Polski, Czech i Słowacji w ramach trzech kategorii (Konkurs Debiutów, Hity Sezonu, Ciekawostki). Formuła pozostała, zmieniają się miejsca – z Cierlicka BLF przeniosło się do Trzyńca i Bystrzycy, a w tym roku do kin w tych dwóch miastach dołącza również trzecie – w Jabłonkowie! Głównymi organizatorami imprezy są: Klub Kultury oraz Gmina Bystrzyca.

Stałą częścią festiwalu jest konkurs debiutów. W tym roku z czeskich produkcji będziemy mogli obejrzeć Rodinny film (reż. Olmo Omerzu, 2015, 95 min.), Polednice (reż. Jiří Sádek, 2016, 90 min.), Já, Olga Hepnarová (reż. Tomáš Weinreb, Petr Kazda, 2016, 105 min.) Ze Słowacji przyjadą do nas: Eva Nová (reż. Marko Škop, 2015, 106 min.) oraz Stanko (reż. Rastislav Boroš, 2016, 79 min.)

Wśród debiutów reżyserskich z Polski znajdzie się film Mały Jakub (reż. Mariusz Bieliński, 2016, 82 min.) – na uwagę zasługuje fakt, że pokaz w ramach BLF będzie pierwszym pokazem zagranicznym jeszcze przed polską premierą! Ponadto Kamper (reż. Łukasz Grzegorzek, 2016, 89 min.), Noc Walpurgi (reż. Marcin Bortkiewicz, 2015, 75 min.), Fale (reż. Grzegorz Zariczny, 2016), Czerwony pająk (reż. Marcin Koszałka, 2015, 90 min.) oraz Na granicy (reż. Wojciech Kasperski, 2016).

Hity sezonu to najciekawsze filmy zrealizowane przez kinematografie krajów uczestniczących w Festiwalu w ciągu minionego roku. W programie BLF znalazły się cztery polskie produkcje: Moje córki krowy (reż. Kinga Dębska, 2015, 84 min.), Excentrycy – czyli po słonecznej stronie ulicy (reż. Janusz Majewski, 2015, 108 min.), film animowany Jak uratować mamę (reż. Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski, 2015, 90 min.) oraz historia festiwalu w Jarocinie Jarocin. Po co wolność (reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoiński, 2016, 108 min.) Spośród najważniejszych filmów czeskich i słowackich ostatniego sezonu będzie można obejrzeć czesko-macedońską Noc bezMoci (reż. Ivo Trajkov, 2016, 89 min.), czeski Muzikál anebo Cesty ke štěstí (reż. Slobodanka Radun, 2016, 85 min.) oraz słowacką Agávę (reż. Ondrej Šulaj, 2016, 91 min.)

Ponadto przygotowaliśmy ciekawostki w postaci 8-minutowej polskiej animacji nagrodzonej w tym roku w Koszalinie pt. Cipka (reż. Renata Gąsiorowska, 2015), Dialog 20-40-60, czyli trzy nowele filmowe z różnymi fabułami i aktorami, ale z takim samym dialogiem nakręcone przez trzech reżyserów - Polaka, Słowaka i Czecha (reż. Zbyněk Brynych, Peter Solan, Jerzy Skolimowski) oraz debiutancki film tegorocznej członkini jury Ireny Pavláskovej Čas sluhů z 1989 roku.

Do zobaczenia na Babim Lecie Filmowym!

Poza ucztą filmową na uczestników festiwalu czekają również muzyczne wrażenia - na kinowej scenie zagrają m.in. Piotr Bukartyk i Krzysztof Kawałko... Zaczynamy już 5 października o godz. 18:30 w kinie w Bystrzycy.

Program festiwalu


Portal OX.PL jest patronem medialnym festiwalu.

 


 

Uwaga konkurs!

Mamy dla Was trzy karnety na Festiwal Babie Lato Filmowe. Aby zdobyć jeden z nich należy napisać, który z powyższych filmów chciałabyś/chciałbyś zobaczyć i dlaczego? Nagrodzimy trzy najciekawsze odpowiedzi. Odpowiedzi prosimy zamieszczać pod tą wiadomością. Prosimy o wypowiedzi prozą. Rozwiązanie konkursu w piątek, 30 października w tej wiadomości.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: