Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Do tych Drzwi jest jeden klucz. O książce Alix E. Harrow „Dziesięć tysięcy drzwi”

Dziś mamy dla Was książkę o tajemniczych drzwiach i niezliczonych światach, o przygodach młodej kobiety na początku XX wieku - głośny debiut Alix E. Harrow „10 tysięcy drzwi”.

Chcielibyście mieszkać w wielkiej rezydencji pełnej tajemniczych przedmiotów pochodzących z różnych zakątków świata (a nawet światów!)? Wśród dekoracyjnych indyjskich parawanów, obsydianowych grotów strzał czy wypchanego ramienia japońskiego wojownika?

Gdyby jednak towarzyszyła Wam także samotność i  poczucie porzucenia? A jedynymi towarzyszami były książki? Tak wygląda świat January Scaller, która wychowuje się na początku XX wieku u Pana Locka, pracodawcy swojego ojca. Ojciec January jeździ po świecie, by wyszukiwać dla bogatego arystokraty kolejne tajemnicze eksponaty, zaś January pozostaje w zamknięciu, niczym jeden z nich, starając się być „Młodą damą”. Ta rola jednak do niej nie pasuje, dusi ją niczym ciasny gorset: „Przymus bycia uprzejmą, zachowywania dobrych manier jest potężną siłą. Czasem zastanawiam się, jak wiele zła uchodzi płazem tylko dlatego, że zwrócenie komuś uwagi mogłoby zostać poczytane za niegrzeczne.”

Debiut literacki Alix E. Harrow, która zanim została pisarką na pełny etat, była wykładowczynią na Eastern Kentucky University, prezentuje się całkiem dobrze. Pod względem językowym stylizowana na powieść – pamiętnik z początku epoki, co jest ciekawym zabiegiem i nadaje narracji wdzięku. Choć początek może wydawać się nieco przydługi i wolny, akcja stopniowo przyspiesza i nabiera tempa właściwego powieściom przygodowym.

Książka Harrow reprezentuje typ literatury młodzieżowej, zwanej teraz modnie – jung adult („młodzi dorośli”) i jest skierowana do starszej młodzieży (15 i więcej letniej). Młodzi czytelnicy znajdą tu wątki, które żywo będą je interesować; pierwsze rodzące się uczucie, poczucie buntu, osamotnienia, szukania własnej drogi w świecie, autorytety.

Jest tu wszystko, czego może oczekiwać młody czytelnik lubujący się w fantastyce, ściślej w high fantasy: tajemnicze światy, dojrzewający bohater, pościgi, niebezpieczeństwo, magia, historia miłosna. Jest też wiele smaczków dla miłośników książek – choćby sprawnie skonstruowana powieść szkatułkowa. Bowiem to, co łączy Czytelnika z bohaterką, to niewątpliwie miłość do czytania. Książki, które pochłania i które są dla niej ucieczką od codzienności, oknem na świat, stają się jednym z tematów powieści: „Książki pachną rozmaicie; niektóre bogato, drogimi okładkami, inne cieniutkim papierem i rozmytymi ilustracjami w dwóch kolorach, jeszcze inne zdradzają swą wonią, że ostatnie pięćdziesiąt lat spędziły w domu wiekowego namiętnego palacza tytoniu. Książki mogą pachnieć łatwą rozrywką albo żmudnymi badaniami, literacką maestrią lub domagającymi się rozwiązania zagadkami.”

Opowieść o nastoletniej January to powieść z pogranicza powieści fantasy i powieści historycznej, świetnie mieszczącej się w klimacie popularnych dziś odczytań na nowo literatury: np. baśni braci Grimm, serii młodzieżowych typu „Cień i kość” czy komiksowego „Lock&Key” i seriali opartych na tych tytułach. Wcale nie zdziwiłoby mnie, gdyby i ksiązka „Dziesięć tysięcy drzwi” i jej kontynuacja „Dawne i przyszłe wiedźmy” doczekało się wkrótce przeniesienia na mały bądź duży ekran - to wciągająca historia, pełna interesujących pomysłów i ciekawych bohaterów. Ja szybko dałam się uwieść opowieści snutej przez Harrow i książkę pochłonęłam w jeden dzień. Szybko skusiłam się na przejście Drzwiami, które wskazała mi autorka, tym bardziej, że jedyny klucz, jakiego potrzebowałam, to wyobraźnia.

 

Natasza Gorzołka

 

Rozwiązanie poprzedniego konkursu: Chłopiec i lis powracają Mam nadzieję, że Przemo80 wraz z rodziną zatraci się w dalszych przygodach Paxa i Jego Człowieka. Po odbiór książki zapraszam do Redakcji OX.PL (Skoczów, Wałowa 3) w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku, ewentualnie o wcześniejszy kontakt: 730654013.


 

Dziesięć tysięcy drzwi

Autor: Alix E. Harrow

Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski

Data wydania: 2020-04-15

Format: 13,5x20,5 cm

Liczba stron: 462

ISBN: 978-83-7966-061-2

Cena: 34,90 zł

Uwaga konkurs! Egzemplarz książki „Dzisięć tysięcy drzwi” trafi do osoby, która w ciekawy sposób napisze – do jakiej krainy chciałaby znaleźć drzwi i dlaczego. Na odpowiedzi czekamy do 29.03.2022 włącznie. Rozwiązanie konkursu pod treścią kolejnej recenzji, 06.04.2022

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-24 22:05:28
yocza: Nie zaliczam się już do young adult, a tematyka książki też nie dla mnie, ale jest pewna bardzo mi bliska młoda kobieta, której taki prezent sprawiłby wiele radości. Pomożecie mi wywołać uśmiech na jej twarzy? :)
2022-03-24 22:05:29
yocza: Nie zaliczam się już do young adult, a tematyka książki też nie dla mnie, ale jest pewna bardzo mi bliska młoda kobieta, której taki prezent sprawiłby wiele radości. Pomożecie mi wywołać uśmiech na jej twarzy? :)
2022-03-24 22:09:47
yocza: Chciałabym znaleźć drzwi do krainy 1000 i jednego uśmiechu, tylko dlatego, że właśnie to może sprawić, że nasze dni będą piękniejsze, ludzie szczęśliwsi, drzewa bardziej zielone, a niebo bardziej błękitne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: