Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Lis i chłopiec powracają. "Pax. Powrót do domu"

Zapraszamy na konkurs książkowy OX.PL.. Dziś mamy dla Was drugi tom historii o Peterze i jego lisie. „Pax. Powrót do domu” to książka, którą musisz mieć w swojej biblioteczce!

DOPrzed paroma laty miałam przyjemność krótko recenzować pierwszą część opowieści Sary Pennypacker o chłopcu Peterze i lisie Paxie: Dla dzieci i nie tylko. ''Pax'' - historia o lisie, chłopcu, dorastaniu, przyjaźni i wojnie. Książka ta pozostaje jedną z moich ukochanych pozycji i zakupiłam ją wszystkim niemal siostrzeńcom i siostrzenicom na prezent. A jak prezentuje się druga część, która wygrała właśnie Plebiscyt na Książkę Roku 2021 w kategorii Literatura Dziecięca portalu lubimyczytac.pl?

Słowo o fabule – autorka przenosi nas w czasie – Peter ma już prawie czternaście lat, za sobą trudne doświadczenia wojenne. Wkracza w okres nastoletni, przez co silniej niż wcześniej próbuje dystansować się do ludzi i podważać autorytety. Nie umie pogodzić się ze stratą ojca i lisa. Zna już zasadę głoszoną przez innego lisa w innej książce: „oswojenie niesie ryzyko łez” i - by uniknąć cierpienia i następnej potencjalnej straty – w ogóle nie chce nawiązywać relacji ani ich podtrzymywać. Jednak życie ma wobec niego inne plany…

Z kolei Pax jest dorosłym lisem, który doczekał się swojego potomstwa. Choć przyzwyczaił się już do życia na wolności i nabył nowych doświadczeń, więź spajająca go z chłopcem nie przeminęła. Pax, podobnie jak Peter uczy się nowych emocji, sprawdza się w innej roli. Chłopca i lisa łączą nie tylko wspólne doświadczenia wojenne, śmierć bliskich i cierpienie, które konflikt zbrojny sprowadził. Łączy ich także przyroda, której są częścią i którą intensywnie obaj odczuwają. Przyroda, która jest zagrożona w wyniku działań ludzi.

Drugi tom, podobnie jak pierwszy jest ciekawy, napisany przystępnym językiem i czyta się go szybko. Myśli i przeżycia bohaterów są wiarygodne (o ile można uwiarygodnić przeżycia i myśli lisa?), a bohaterowie pierwszoplanowi ciekawi i niejednowymiarowi. Mam niedosyt bohaterów drugiego planu, do których nie zdołałam nabrać sympatii, bo zniknęli równie szybko, jak się pojawili.

Akcja toczy się spokojniej niż w pierwszej części, mniej jest jej zwrotów. Narracja skupia się bardziej na przeżyciach wewnętrznych niż na „przygodach” bohaterów, jednak czas się nie dłuży zbytnio. Na minus zaliczam przewidywalność fabuły, niestety, pod tym względem część pierwsza była zdecydowanie oryginalniejsza.

Choć – w mojej opinii – część druga jest nieco słabsza od pierwszej (po prostu osobiście mniej mnie poruszyła), nadal zasługuje na swoje miano „Książki Roku”. Zarówno pierwszy jak i drugi tom warto mieć w swojej biblioteczce lub podarować najbliższym.

Natasza Gorzołka


 

Uwaga konkurs!
Mamy dla jednego z naszych Czytelników/Czytelniczek jeden egzemplarz książki „PAX”. Aby go zdobyć, napisz w komentarzu poniżej dlaczego akurat Ty powinieneś/aś mieć tę książkę? Wybiorę najciekawszą.

Na odpowiedzi czekam w komentarzach pod tą wiadomością do 22. marca br. Rozwiązanie nastąpi w kolejnej wiadomości konkursowej 23. marca br.
 

„Pax. Droga do domu. Tom 2”

Autor: Sara Pennypacker

Tłumaczenie: Dorota Dziewońska

Wydawnictwo: Iuvi

Data wydania: 2021-10-13

Format: 13,5x20,5 cm

Liczba stron: 272

ISBN: 978-83-7966-074-2

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-17 22:04:38
yocza: Niepoprawnym "czytaczem" jestem od kiedy pamiętam i tą czytelniczą pasją staram się zarazić moje dzieci, przenosząc je w książkowy świat każdego wieczoru przed snem. Każda wartościowa lektura nie umknie naszemu czytelniczemu entuzjazmowi, a Pax jest jednym z bohaterów, dla których warto zarwać nockę.
2022-03-18 09:27:35
Przemo80: Książkę Sary Pennypacker pt. "Pax" syn dostał na 11 urodziny od kolegi (było to w zeszłym roku) i praktycznie zatracił się w niej od razu (mały mol książkowy z niego;) ... Niedawno znalazła ją córka i teraz czytamy ją przed snem, wszyscy razem :) Każdy z nas pokochał przygody Paxa i Petera i co wieczór z niecierpliwością czekamy na kolejny rozdział. Cudownie byłoby kontynuować ten cudowny świat, w którym się teraz znajdujemy, bo czyż to nie książki przenoszą nas w inny wymiar i pozwalają choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości??
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: