Lis i chłopiec powracają. "Pax. Powrót do domu"
DOPrzed paroma laty miałam przyjemność krótko recenzować pierwszą część opowieści Sary Pennypacker o chłopcu Peterze i lisie Paxie: Dla dzieci i nie tylko. ''Pax'' - historia o lisie, chłopcu, dorastaniu, przyjaźni i wojnie. Książka ta pozostaje jedną z moich ukochanych pozycji i zakupiłam ją wszystkim niemal siostrzeńcom i siostrzenicom na prezent. A jak prezentuje się druga część, która wygrała właśnie Plebiscyt na Książkę Roku 2021 w kategorii Literatura Dziecięca portalu lubimyczytac.pl?
Słowo o fabule – autorka przenosi nas w czasie – Peter ma już prawie czternaście lat, za sobą trudne doświadczenia wojenne. Wkracza w okres nastoletni, przez co silniej niż wcześniej próbuje dystansować się do ludzi i podważać autorytety. Nie umie pogodzić się ze stratą ojca i lisa. Zna już zasadę głoszoną przez innego lisa w innej książce: „oswojenie niesie ryzyko łez” i - by uniknąć cierpienia i następnej potencjalnej straty – w ogóle nie chce nawiązywać relacji ani ich podtrzymywać. Jednak życie ma wobec niego inne plany…
Z kolei Pax jest dorosłym lisem, który doczekał się swojego potomstwa. Choć przyzwyczaił się już do życia na wolności i nabył nowych doświadczeń, więź spajająca go z chłopcem nie przeminęła. Pax, podobnie jak Peter uczy się nowych emocji, sprawdza się w innej roli. Chłopca i lisa łączą nie tylko wspólne doświadczenia wojenne, śmierć bliskich i cierpienie, które konflikt zbrojny sprowadził. Łączy ich także przyroda, której są częścią i którą intensywnie obaj odczuwają. Przyroda, która jest zagrożona w wyniku działań ludzi.
Drugi tom, podobnie jak pierwszy jest ciekawy, napisany przystępnym językiem i czyta się go szybko. Myśli i przeżycia bohaterów są wiarygodne (o ile można uwiarygodnić przeżycia i myśli lisa?), a bohaterowie pierwszoplanowi ciekawi i niejednowymiarowi. Mam niedosyt bohaterów drugiego planu, do których nie zdołałam nabrać sympatii, bo zniknęli równie szybko, jak się pojawili.
Akcja toczy się spokojniej niż w pierwszej części, mniej jest jej zwrotów. Narracja skupia się bardziej na przeżyciach wewnętrznych niż na „przygodach” bohaterów, jednak czas się nie dłuży zbytnio. Na minus zaliczam przewidywalność fabuły, niestety, pod tym względem część pierwsza była zdecydowanie oryginalniejsza.
Choć – w mojej opinii – część druga jest nieco słabsza od pierwszej (po prostu osobiście mniej mnie poruszyła), nadal zasługuje na swoje miano „Książki Roku”. Zarówno pierwszy jak i drugi tom warto mieć w swojej biblioteczce lub podarować najbliższym.
Natasza Gorzołka
Uwaga konkurs!
Mamy dla jednego z naszych Czytelników/Czytelniczek jeden egzemplarz książki „PAX”. Aby go zdobyć, napisz w komentarzu poniżej dlaczego akurat Ty powinieneś/aś mieć tę książkę? Wybiorę najciekawszą.
Na odpowiedzi czekam w komentarzach pod tą wiadomością do 22. marca br. Rozwiązanie nastąpi w kolejnej wiadomości konkursowej 23. marca br.
„Pax. Droga do domu. Tom 2”
Autor: Sara Pennypacker
Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Wydawnictwo: Iuvi
Data wydania: 2021-10-13
Format: 13,5x20,5 cm
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-7966-074-2
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.