Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzieci i rodzice w cyfrowym świecie. ''Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym'' Yalda T.Uhls (recenzja)

Na jakie zagrożenia narażone jest Twoje dziecko w sieci? Jak radzić sobie z cyfrowymi problemami i jak zapobiegać niebezpieczeństwu? Mamy dziś dla Was książkę ''Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym'' Yalda T.Uhls.

Słów parę o autorce na początek. Yalda T. Uhls – ponad 15 lat pracowała w przemyśle filmowym, po czym wróciła na studia i została doktorem psychologii dziecięcej. Bada wpływ mediów na rozwój dzieci. Poszukuje w obszarze nauki praktycznych rozwiązań i ich przełożenia na zasady odpowiedzialnego rodzicielstwa w dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii. Autorka jest mamą dwójki nastolatków i podkreśla, że osobiste doświadczenie ma wpływ na jej pracę. Yalda T. Uhls pracuje dla organizacji non-profit, jest też felietonistką, edukatorką, wykładowcą i konsultantką do spraw mediów.

Wydana przez Wydawnictwo IUVI książka liczy sobie 288 stron i na stronie wydawnictwa można zakupić ją w cenie 24.73 zł .

Książka skierowana jest do rodziców zarówno małych dzieci, jak i nastolatek. Choć poparta naukowymi badaniami z dziedzin takich jak psychologia, neurobiologia, medioznawstwo czy… marketing, nie zarzuca specjalistycznym nazewnictwem, wiedzę podając w sposób przystępny, okraszając ją do tego mnóstwem ciekawostek. Ten poradnik czyta się bardzo szybko i lekko bez poczucia obcowania z napuszonym dziełem naukowym. Autorka często przywołuje też własne doświadczenia z dziećmi, co czyni publikację bardziej osobistą i wiarygodną.

Co znajdziemy w tym wydawnictwie? Mnóstwo danych i porad dotyczących bycia rodzicem dziecka w erze cyfrowej. Z książki dowiemy się m.in. ile czasu dzieci w poszczególnym wieku mogą spędzać przed monitorem (nie tylko komputera, ale i telewizora czy smartfona) i dlaczego akurat tyle, kiedy dziecko może dostać swoją pierwsza komórkę, w jaki sposób sprawować nadzór nad treściami, z którymi w Internecie ma styczność nasze dziecko, na co pozwalać, a czego zabraniać w mediach społecznościowych (np. Facebook, Twitter ), na jakie aplikacje powinniśmy uważać, co to jest FOMO, selfie i jak uczyć się dzięki mediom.

Książka „Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym” jest bez wątpienia bardzo pomocnym przewodnikiem dla nieco zagubionych w cyfrowym świecie rodziców, a także dla tych, którzy planują zostać rodzicem. Pomaga oswoić i zrozumieć nie do końca znany świat, w którym częściej sprawniej niż rodzice poruszają się kilkulatki. Pomaga cyfrowemu imigrantowi zrozumieć cyfrowego tubylca, a przy tym interesująco spędzić czas.

 

Natasza Gorzołka

Uwaga konkurs!
Mamy dla Was jeden egzemplarz książki ufundowany przez Wydawnictwo IUVI. Aby zdobyć książkę, napisz w komentarzu poniżej, dlaczego uważasz, że jej potrzebujesz. Nagrodzimy najciekawszą odpowiedź. Konkurs trwa do 10 lipca włącznie.

Konkurs zakończony!

Uznaliśmy, że pomożemy Użytkowniczce "Joannas88" wrócić "na właściwy tor". Gratulujemy wygranej. Ksiażka jest do odbioru w siedzibie redakcji w Skoczowie (Wałowa 3) od poniedziałku do piątku 8.00-16.00.

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-05 08:10:16
Skreng: Jesteśmy z dziewczyną programistami więc internet i komputer są częścią naszego życia. Przyda nam się to w przyszłości w wychowywaniu dzieci, aby lepiej poznać problemy dzieci z \&quot;ery cyfrowej\&quot; oraz zapobiegać problemom. <br /><br />P.S A poza tym mam nisko monitor i trzeba mi książkę jako dodatkową podstawkę ;)
2016-07-05 10:32:13
sznapi84: Prezentowana pozycja książkowa jest niezwykle wartościowa. Aktualnie jestem rodzicem 6-latki która obserwując nie tylko mnie ale i swoich rówieśników coraz częściej domaga się używania telefonu lub tableta. Sporadycznie pozwalam na ich użytkowanie natomiast przeraża mnie fakt do jakiego stopnia dziecko opanowało i jak szybko uczy się zasad korzystania z tego sprzętu. Mało tego martwi mnie czasem zachowanie i emocje jakich dziecko doświadcza przeglądając internet lub grając w gry. Nie zawsze jestem przed ekranem i nie mogę non stop analizować co dziecko przegląda. Książka na pewno rozwieje szereg wątpliwości nt. słuszności moich decyzji, ostrzeże przed niepotrzebnymi błędami i pomoże odnaleźć się w cyfrowym świecie młodego pokolenia które jest nieuniknione. Tym bardziej że dziecko wybiera się do 1 klasy i będzie jeszcze bardziej narażone na pokusy zw. z technologią.
2016-07-05 18:49:10
tatarjedlownik: Dzień dobry<br />Prowadzimy w Ustroniu Ośrodek wypoczynkowy pod nazwą Elemels Planet ELEMELS PLANET przeznaczony jest w głównej mierze dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat będących pod opieką dorosłego. Korzystając z atrakcji oferowanych przez Elemels Planet gwarantujemy, że weekend w górach, rodzinne wczasy czy urodziny dla dzieci okażą się niezapomnianą przygodą, pełną wrażeń i dobrych wspomnień. na recepcji posiadamy małą bibliotekę , z której korzystają rodzice podczas pobytu w naszym ośrodku. Podczas kilkudniowych rodzinnych pobytów mają czas odpocząć od telewizora i nie zawsze od telefonów , czytając np. dobrą książkę
2016-07-05 22:02:21
Joannas88: Będąc w ciąży dużo przeczytałam co należy a co nie w kwestii wychowania dziecka - miałam wtedy dużo postanowień np. kontakt dziecka z mediami ograniczam do minimum -jedna bajka dziennie. Życie szybko zweryfikowało moje postanowienia i to co zarzekałam się, że nie będzie właśnie się stało. Dziecko w wieku 2 i pół lat codziennie pyta kiedy jego kolej komputera, a o bajkach nie wspomnę. Wiem, że to moja wina bo sama nie potrafię wytrzymać dnia bez internetu więc może jak przeczytam tą książkę wrócę na swój pierwotny tor i nie będzie więcej płaczu o komputer.
2016-07-06 11:36:39
malamiko123: u mnie sprawa jest prosta nie mam PC- zespuł sie po 10 latach w koncu:), telefon stary, szybka rozbita, nic nie widac, nie planuje kupna TV, moze projektor do slajdow, wiec dzieci nie mają mozliwosci- w domu nie krozystaja, co innego u Babci, tam 2 Tv, 3 komputery, 2 smartfony wiec zamaist bawic sie na dworze lub w lesie tak jak my kiedys udaja ze pilka kopią, pomagaj przy weglu, czy w ogrodzie a po chwili nie ma - znikli tak szybko jak sie pojawili, wiadomo gdzie siedza: na kopmie, Tv, telefonie, takie zycie nie unikiemy tego, byli by dziwakami gdyby nowych tegnologi zabierajacych czas nie znali:)
2016-07-06 14:55:37
Przepiórka: Mam wrażenie, że dzisiejsze dzieci rodzą się z pierwotną umiejętnością korzystania z nowych technologii. Ba! w większości od najmłodszych lat przewyższają w tym dorosłych, którzy nie są na bieżąco z cyfryzacją. Bo jak inaczej wytłumaczyć to, że moja siostrzenica od drugiego roku życia obsługuje biegle tablet jednym palcem? A syn koleżanki w wieku 3 lat nauczył mnie instalowania gier na smartfonie? Obecnie sama oczekuję dziecka, chciałabym się przygotować zanim na świat przyjdzie mój mały pikselek, który ma wgraną po ojcu informatyku aktualizację do systemu: \&quot;może ledwo mnie widać ale naprawię ci komputer\&quot;. Takie małe rączki mogą sporo nabroić i narazić siebie albo nas na niebezpieczeństwo. Jak się przed tym uchronić? Pomocy...
2016-07-06 22:40:52
mika19: Zgadzam się ze słowami piosenki W. Młynarskiego:<br />Jeśli za mało książek znasz - <br />- to Ci wychodzi na twarz. <br />Gdy nie wiesz, kim był J. S. Bach - <br />- to spłaszcza Ci czółka dach. <br />Nieznany Ci Edypa los - <br />- to deformuje Ci nos. <br />Gdy nie wiesz, co to savoir - vivre - <br />- żuchwę masz grubą, aż dziw! <br /><br />
2016-07-10 19:58:34
amenhotep1: Potrzebuję tej książki, bo nie ogarniam tego Firoxa, Skajpeja, i innych Fejsbuków.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: