Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wygraj bilety na ''Graczy'' Mikołaja Gogola

Pisał o ''Graczach'', którzy nie grają czysto, sam został oszukany przez śmierć. Mikołaj Gogol lubił komediodramaty, ale los zgotował mu tragedię - przez pomyłkę, pochowano go za życia. Kiedy po latach odkopano jego grób, ciało było odwrócone twarzą do dołu. Scena Polska Teatru Cieszyńskiego zaprasza na ostatnią premierę tego sezonu - ''Graczy'' autorstwa rosyjskiego pisarza. U nas możecie wygrać podwójne zaproszenie na tą opowieść o karciarzu, który w końcu spotyka lepszego od siebie.

W "Graczach" Mikołaj Gogol opowiada historię pewnego karciarza i oszusta, który wydaje się być nie do pokonania, ale w swoim życiu pisarz nie zawsze wygrywał. Urodzony na Ukrainie, po ukończeniu gimnazjum wyjechał do Petersburga. Tam, starając się zarobić na życie, jako 20-latek wydał poemat romantyczny, który szybko spotkał się z surową krytyką. Gogolowi nie łatwo było pogodzić się z porażką literacką – wycofał od księgarzy cały nakład poematu i spalił go. To nie był ostatni raz, gdy Gogol rzucił w płomienie swoje dzieło.  Kilka dni przed swoją śmiercią, w ten sam sposób pozbył się ostatniej pracy swego życia – rękopisu drugiego tomu „Martwych dusz” – powieści, która przyniosła mu sławę, powieści, na której kontynuację czekało wielu.

Gogola spotkało ciężkie życie i ciężka śmierć. W latach 40. XIX wieku zaczął podupadać na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Mówiło się o jego skłonnościach do mistycyzmu i o znajomości z fanatycznym popem, Matveyem Konstantinovskiim. To pod jego wpływem, Gogol miał zdecydować się na kilka dni głodówki, po których zmarł. Niektórzy twierdzą, że pisarz pościł i unikał snu, po to by oczyścić duszę z grzechu homoseksualizmu. Umierał w bólu, ale nie to było jego tragedią. Około 80 lat po jego śmierci przeprowadzono ekshumację, podczas której ustalono, że ciało pisarza zmieniło położenie, co świadczy o tym, że Gogol został pochowany za życia.

„Gracze” to jedno z niedocenionych dzieł Gogola, które spotkało się z chłodnym przyjęciem publiczności. Carska cenzura, wycięła ze sztuki to, co uważała za niepotrzebne, usuwając tym samym ważny dla fabuły wątek. Z tego powodu sztuka, którą dziś uważa się za ponadczasową, przez lata skazana była na zapomnienie. 

Bohaterem tragikomedii jest szuler karciany, oszust Ichariew, który zbija majątek, grając z przypadkowo napotkanymi osobami. Passa mu sprzyja, ale do czasu. Pewnego razu trafia na graczy lepszych od siebie. W tekście Gogola nie brakuje trafnej analizy mechanizmów oszustwa i korupcji, a także atmosfery typowej dla carskiej Rosji. Autor pokazuje, jak działa współpraca osób, które chcą zyskać, oszukując.

„Graczy” w reżyserii Bogdana Kokotka można zobaczyć 30 czerwca na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie przy ul. Ostrawskiej 67. Dzieło Gogola będzie ostatnią premierą tego sezonu. Początek spektaklu o godz. 17.30. Bilety w cenie cena 120,- Kc / 20,- zł  można zamówić w biurze organizacji widowni  (tel. + 420 558 746 022, e-mail: scenapolska@tdivadlo.cz), zakupic przed spektaklem lub wygrać w naszym konkursie.


Uwaga konkurs!
Tradycyjnie, mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na spektakl „Gracze” z udziałem aktorów Sceny Polskiej. Aby je zdobyć odpowiedz na pytanie: Gdybyś spotkał tytułowego "Gracza" ze sztuki Gogola, o co byś zagrał? Stawką może być wszystko, oprócz pieniędzy. Na wasze odpowiedzi czekamy do końca czwartku, 28 czerwca. Wyniki ogłosimy następnego dnia. Wygrają dwie najciekawsze odpowiedzi.

Konkurs zakończony!

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Postanowiliśmy nagrodzić użytkowników: Adis i Van. Gratulujemy! Bilety są do odebrania przed spektaklem (spektakl 30 czerwca, godz. 17.30) w kasie Teatru w Czeskim Cieszynie, Ostravská 67.

źródło: ox.pl
dodał: AGA

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: